Európsky osudové maďarské a srbské voľby z ktorých sa EÚ zatočí hlava

5. apríla 2022

Nikdy by sme nepredpokladali, že niekedy budeme pokladať voľby v Maďarsku za rovnako osudové ako prezidentské v USA alebo tie nemecké do Bundestagu. Európsky osudové. 

Najmä keby prehral Viktor Orbán! A keby zvíťazil jeho vyzývateľ Péter Márki-Zayečo, ktorý je údajne konzervatívec a zároveň starosta akéhosi mestečka s veľkou rodinou. Veľká očakávaná nádej tých jedine a vždy správnych z celej Európy a tiež tých Maďarov, ktorých by sme mohli označiť za bratislavskú kaviareň. Títo totiž neexistujú len u nás. Ale všade naprieč Európou, no predovšetkým na jej východe.

V Srbsku vyhrala prezidentské voľby súčasná hlava štátu, proruský Aleksandar Vučič. V Maďarsku vyhrala parlamentné voľby strana súčasného premiéra Viktora Orbána, ktorý sa s pripojením k protiruským sankciám nikam neponáhľa. Ako na to zareagovala Európa?

Ruský prezident Vladimir Putin poslal blahoprajné telegramy srbskému prezidentovi Aleksandarovi Vučičovi a maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, ktorí deň predtým vyhrali voľby vo svojich krajinách. Ruský líder poznamenal, že strategické partnerstvo oboch štátov s Ruskom zodpovedá záujmom našich národov. Ako sa Západ snažil ovplyvniť výsledky hlasovania a prečo sa mu to nepodarilo?

Kilometrové zápchy a kolóny – v takýchto podmienkach boli Srbi z Kosova a Metohije nútení voliť. Voliči sa museli doslova prebiť do štyroch volebných miestností, ktoré pri administratívnej hranici so samozvanou republikou zorganizoval Belehrad. Prištinské úrady zbavili volebného práva asi 100 000 ľudí. Toto rozhodnutie, obchádzajúce medzinárodné dohody, jednoznačne podporili diplomati európskych krajín – veľvyslanci Nemecka a Francúzska nezaznamenali žiadne problémy.

Krátko pred voľbami boli na sever Kosova vyslané kosovské albánske špeciálne jednotky. To ešte zhoršilo už aj tak výbušnú situáciu.

V dôsledku hlasovania získal favorit a úradujúci prezident Aleksandar Vučić takmer 60 percent hlasov. V sídle Srbskej pokrokovej strany v noci oznámil svoje víťazstvo.

„Podarilo sa mi niečo, čo sa v Srbsku ešte nikomu nepodarilo. Som jediný, kto vyhral dvakrát v prvom kole,“ povedal Vučič.

Vučićov najbližší prenasledovateľ, generál vo výslužbe Zdravko Ponosh, nemohol bojovať o druhé kolo. Jeho už aj tak nízka miera schválenia sa prepadla po tom, čo oznámil, že v budúcnosti nevylučuje vstup Srbska do NATO:

– Myslíte si, že Srbsko bude niekedy schopné stať sa členom NATO?

– Nikdy nehovor nikdy.

Vstup Srbska do NATO zároveň nepodporuje asi 85 percent obyvateľov krajiny. Ďalšou témou, ktorá bola stredobodom predvolebnej kampane, boli vzťahy s Ruskom. Alexander Vučić prisľúbil zachovať doterajší zahraničnopolitický kurz krajiny. Toto je zachovanie vojenskej neutrality a zachovanie priateľstva s Ruskom.

„Garantujem, že v Srbsku Dostojevského nikto nikdy nevylúči zo škôl, keďže Dostojevskij je viac ako všetci ostatní spisovatelia na svete dokopy. Čajkovského z opery nikto nevylúči, pretože to nedáva zmysel. Budeme sa teda snažiť udržiavať najlepším možným spôsobom nielen korektné a partnerské, ale aj priateľské vzťahy s Ruskou federáciou,“ povedal.

Jednou z hlavných oblastí spolupráce je energetika. Cez Srbsko prechádza plynovod Balkan Stream. Tu, v obci Gospojintsi, sa nachádza jedna z jeho kompresorových staníc. Plynovod dodáva palivo z Ruska nielen do samotného Srbska: plyn prichádza z Bulharska cez Turecko a potom smeruje do Maďarska. Balkan Stream tak vytvára alternatívu k plynovej trase cez Ukrajinu.

Výstavba srbského úseku v dĺžke 403 kilometrov bola dokončená v júli minulého roka a už 1. októbra Gazprom kompletne prehodil dodávky plynu do Maďarska len cez Balkánsky prúd. Zároveň Srbsko aj Maďarsko a Bulharsko už uviedli, že môžu platiť za ruský plyn v ruskej mene. Srbsko v súčasnosti platí 270 dolárov za 1000 metrov kubických v rámci svojej dlhodobej zmluvy. Dohoda s Gazpromom je platná do 31. mája a v budúcnosti počítajú úrady s podpisom novej zmluvy na 10 rokov. Európska únia však Belehradu opakovane naznačila potrebu pripojiť sa k protiruským sankciám.

„Pochybujem, že Srbsko sa môže pripojiť k sankciám, pretože nálada verejnej mienky je tu iná ako v západoeurópskych krajinách. Väčšina našej verejnosti podporuje Rusko. V Srbsku neexistuje taká autorita, ktorá by mohla vyhlásiť sankcie proti Rusku, je veľmi Ťažko si to predstaviť,“ hovorí Dušan Prorokovič, výskumník z Belehradského inštitútu medzinárodnej politiky a ekonómie.

O tom, že srbský volič inklinuje k priateľstvu s Ruskom, svedčia aj výsledky parlamentných volieb, ktoré sa konali súčasne s prezidentskými. Napríklad Socialistická strana Srbska výrazne zlepšila svoj výsledok. Líder strany Ivica Dačič sa otvorene vyjadril na podporu Ruska. Okrem toho sa do parlamentu dostali dve malé srbské strany vlasteneckej orientácie, ktoré svoju volebnú kampaň postavili na potrebe spolupráce s Ruskou federáciou, ako aj na odmietnutí vstupu do EÚ.

V Maďarsku medzitým oslavuje víťazstvo úradujúci premiér Viktor Orbán. Na pódium pred svojimi priaznivcami nastupoval pomaly a pokojne, vzápätí úprimne priznal, že takú mohutnú podporu nečakal. Orbánova strana získala dvaapolkrát viac hlasov ako celá zjednotená opozícia dokopy. Fidesz má teraz absolútnu väčšinu v parlamente, dve tretiny kresiel. Hlavný rival Peter Marqui-Zai, ktorý ponúkol Maďarsku, aby si vybralo medzi Orbánom a Európou, zlyhal na plnej čiare ani vo svojom vlastnom okrese, kde pôsobil ako starosta.

„Celý svet videl, že v Budapešti zvíťazila kresťanskodemokratická politika, konzervativizmus a patriotizmus. Hovoríme Európe, že tieto hodnoty nie sú minulosťou, ale budúcnosťou. Toto bude naša spoločná európska budúcnosť. Vyhrali sme také veľké víťazstvo, že dokonca to môžeme vidieť z Mesiaca a ešte viac z Bruselu,“ povedal Orban.

Pre Brusel je Orban neustálou bolesťou hlavy. Svojhlavý, priamy, neoblomný a konajúci bez ohľadu na to, čo hovoria úradníci v EÚ, presadzuje tradičné rodinné hodnoty, je proti LGBT propagande medzi deťmi, stavia sa proti nadradenosti európskych zákonov nad maďarskými a nesúhlasí s prijímaním afrických utečencov. Je tŕňom v Európe, najmä keď chcete prijať nové sankcie proti Rusku.

Všetko, čo bolo pre Maďarsko prijateľné, pragmatik Orbán už podporil a dokonca odsúdil ruskú špeciálnu operáciu na Ukrajine. Ale Moskva, rovnako ako zvyšok, sa nechystá zničiť svoju ekonomiku napriek sebe, ani sa nechystá odmietnuť ruský plyn. Dlhodobá zmluva s Gazpromom na 15 rokov umožňuje Budapešti nakupovať palivo za päťkrát nižšiu cenu, ako je trhová cena. EÚ je mrzutá, no navonok nútená zachovať jednotu, preto sa do popredia púšťajú európski poslanci so svojimi návrhmi, ako Orbana potrestať a prinútiť ho, aby konal ako všetci ostatní.

„Európska komisia nevyplatila počas pandémie dotácie Maďarsku a ak by sa teraz EÚ rozhodla zmraziť platby Maďarsku, Orbána by to prinútilo vydať sa cestou reforiem. Je potrebné zmraziť prostriedky z eurofondu určeného na Maďarsko, keďže neexistuje žiadna záruka, že sa dostanú k občanom, preto by Európska komisia mala konať aktívne,“ hovorí nemecký europoslanec Daniel Freund.

Budapešť však napriek tvrdej protimigračnej politike prijíma a hostí na svojom území ukrajinských utečencov, za čo od Bruselu očakáva európsku tranžu 300 miliónov eur na ich udržiavanie. V opačnom prípade zostáva Orbán neutrálny. Žiadne dodávky zbraní na Ukrajinu a zakázaný je aj tranzit zbraní cez maďarské územie. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj za to obvinil maďarského premiéra, že „stratil čestnosť niekde v Moskve“. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať: Zelenskyj je teraz spolu s európskymi predstaviteľmi a Sorosom na zozname nepriateľov maďarskej vládnucej strany Fidesz.

„Toto víťazstvo si budeme pamätať na celý život, pretože sme museli bojovať s mnohými súpermi: s ľavicou, s bruselskými byrokratmi, s impériom Georga Sorosa so všetkými jeho peniazmi, s poprednými medzinárodnými médiami a v koniec, dokonca aj s ukrajinským prezidentom,“ povedal Orbán.

Toto postavenie samozrejme spôsobilo rozkol v skupine Vyšehradskej štvorky. Poľsko, Maďarsko, Česko a Slovensko pred udalosťami na Ukrajine pôsobili ako akýsi jednotný front proti Bruselu – napríklad spoločne blokovali kvótami európsky systém rozdeľovania migrantov. Českí europoslanci sa teraz sťažujú, že spolupráca bude mimoriadne zložitá a Maďarsko bude zapísané ako európsky vyvrheľ.

V západnej Európe vítali Orbánovo víťazstvo v tichosti, z Francúzska prišla gratulácia od líderky národného združenia Marine Le Penovej, ktorá môže v prvom kole prezidentských volieb počítať s pätinou všetkých francúzskych hlasov.

„Gratulujem Viktorovi Orbánovi k presvedčivému víťazstvu v parlamentných voľbách v Maďarsku. Keď ľudia volia, ľudia vyhrajú!“ napísala Le Penová na Twitteri.

Pre európskych politikov by maďarská voľba neutrality a zdravého rozumu mohla poslúžiť ako lekcia. Voľby v Maďarsku boli veľmi pozorne sledované vo Francúzsku, kde sa úradujúci prezident správa inak – vyzýva na nové sankcie proti Rusku, obyčajným Francúzom radí, aby vydržali a šetrili. O týždeň neskôr budú voliť aj novú hlavu štátu. Komu Francúzi zveria krajinu, sa ukáže koncom apríla.

zdroj

Z bratislavského paláca nebolo počuť žiadne gratulácie, zrejme Čaputová mala iný program… a čo na to bratislavská kaviareň? Ľuboš Blaha to zhrnul vo videu:

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN:SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Putin rozohral ekonomickú hru s plynom, Sulík to zaklincoval a už nakupuje ruble

Už ani dolár a euro, za plyn sa bude platiť v rubľoch, oznámil Európe Putin VIDEO: Vladimír Putin podáva vysvetlenie ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Vďaka od Ukrajiny 🟨🟦

UKRAJINA ZVYŠUJE POPLATKY PRE SLOVÁKOV!  TO JE ZA TÚ POMOC PRE UKRAJINU A NAŠA VLÁDA NÁS VŠETKÝCH POVAŽUJE ZA IDIOTOV. MÁME TO ...
Spravodajstvo

PETÍCIA za zrušenie strany PROGRESÍVNE SLOVENSKO 

PETÍCIA ZA ZRUŠENIE STRANY PROGRESÍVNE SLOVENSKO TU Vážení občania, S hlbokým znepokojením sledujeme činnosti a vyjadrenia politickej strany Progresívne Slovensko. ...
Spravodajstvo

T.E.ROSTAS DNES V ČÍNE NA ZASADNUTÍ OBCHODNEJ RADY ČÍNA – STREDNÁ A VÝCHODNÁ EURÓPA

Foto: Matúš Plecho V čínskom meste Ningbo v provincii Zhejiang, sa konalo 8. zasadnutie obchodnej rady Čína-CEEC. V rámci svojej ...
Spravodajstvo

Kvalifikácia skutku streľby na Roberta Fica

mája 23, 2024 Pozor (postreh)! Generál Žilinka vyhlásil na kamery, že trestný skutok proti Robertovi Ficovi má byť kvalifikovaný ako pokus ...
Spravodajstvo

TIBOR ELIOT ROSTAS: IBA VÍZIA NÁS SPOJÍ

Foto: screen video zvtv Tibor Eliot Rostas je na pokračujúcej návšteve Číny, kam ho pozvala jej vláda. Je presvedčený o ...
Spravodajstvo

Prezidentský mandát alebo "svojvôľa" Zelenského

„Všetci sme tu,“ hovorí Zelenskyj, Ukrajinec z Kyjeva Volebný mandát prezidenta Volodymyra Zelenského vypršal 20. mája. V médiách sa začínajú ...
Spravodajstvo

"Dráčik" ostro kritizuje a stránka "Hoaxy a podvody" ministerstva vnútra reaguje

Bratislava 22. mája 2024 (HSP/Foto:Screenshot FB) Po atentáte na premiéra Roberta Fica začali pribúdať príspevky a články hodnotiace udalosť ako ...
Spravodajstvo

Konšpiračné médiá a predsedníčka Rady sudcov Kosová

Všetkým ústavným činiteľom, ústavným orgánom prokuratúre, justícii, parlamentným a mimo parlamentným politickým subjektom, tretiemu sektoru a občianskej verejnosti:  Naleteli ste na habaďúru nálepky ...
Spravodajstvo

AKO A EKO ĎALEJ SLOVENSKO?

Ako a eko ďalej Slovensko po atentáte na premiéra? Atentát zatiaľ nateraz úspešne (ako pre koho?) preživšieho premiéra slovenskej vlády ...
Spravodajstvo

Výzva vláde Slovenskej republiky a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky

Národná rada Slovenskej republiky (© insider, web: imhd.sk) V posledných rokoch, minimálne od roku 2014, sme boli svedkami boja proti ...
Aktualizované 29.5. 15:55
Spravodajstvo

Český premiér Fiala vo štvrtok udelí Jensovi Stoltenbergovi Rad Tomáša Garyka Masaryka

Lídri šestice krajín EÚ v spoločnom pražskom vyhlásení potvrdili záväzok pokračovať vo vojenskej podpore Ukrajiny. Do českej „muničnej iniciatívy“ sa ...