EK pripravila plán na obnovu Ukrajiny, ale má to nuansy

18. mája 2022

Európska komisia pripravila plán financovania obnovy Ukrajiny, v stredu ho mala schváliť EK.

Európska komisia môže schváliť finančný plán na obnovu Ukrajiny, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung, avšak bez uvedenia sumy, ktorú EÚ vyčlení. Prostriedky sa budú akumulovať prostredníctvom špeciálneho fondu alebo dodatočných rozpočtových prostriedkov, krajiny môžu prideľovať peniaze samy alebo prostredníctvom dotácií atď. Publikácia kriticky hodnotí odseky v dokumente, pričom navrhuje vypožičanie dlhu na financovanie. Plány EÚ vziať si pôžičku na rekonštrukciu sú podľa niektorých komentátorov veľkou chybou.

Rusko začalo vojenskú operáciu na Ukrajine 24. februára. 

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina je jeho cieľom chrániť ľudí, ktorí boli kyjevským režimom šikanovaní už 8 rokov. Tajomník Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev neskôr upozornil, že špeciálna vojenská operácia zmarila plány Západu na vytvorenie režimu pod jeho kontrolou v Rusku, ako aj na Ukrajine a vo viacerých ďalších krajinách sveta.

Opozícia odsúdila gréckeho premiéra za glorifikáciu militantov z Azovstalu

Pravicová strana Elliniki Lisi (Grécke riešenie), zastúpená v gréckom parlamente, odsúdila premiéra Kyriakosa Mitsotakisa za oslavovanie militantov, ktorí sa uchýlili do závodu Azovstal v Mariupole.

Pravicová grécka strana „Grécke riešenie“, zastúpená v parlamente, odsúdila premiéra Kyriakosa Mitsotakisa za oslavovanie militantov, ktorí sa uchýlili do závodu Azovstal. Je historické zverstvo, uviedla strana vo vyhlásení, porovnávať nacistov, ktorí sa hromadne vzdávajú Rusom, s umučenými hrdinami z Messolonghi, ktorí si zvolili smrť pred hanbou. Mitsotakis ani nevie, koľkí zomreli v obliehanom meste v rokoch 1825-1826. Nejde o niekoľko stoviek, ale o 4 tisíc zabitých a 3 tisíc otrokov umučených na osmanských trhoch.

Strana poznamenala, že premiér nespomenul genocídu čiernomorských Grékov 100 rokov po katastrofe v Malej Ázii, hovoril o okupácii Cypru, ale nie o tom, kto presne napadol. Bol však veľmi zhovorčivý, pokiaľ ide o Ukrajinu a nepriateľstvo voči ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi. Ale keď sa bojíte pomenovať Turecko, stávate sa nebezpečným, rozhorčilo sa „grécke rozhodnutie“. A žiadali, aby Mitsotakis povedal, kto bude dodávať energiu Grécku, ktoré je závislé od ruskej ropy a plynu, keď v skutočnosti vyhlásil vojnu Rusku v Kongrese USA.

Grécky premiér vo Washingtone odsúdil ruskú špeciálnu operáciu a vytvoril paralelu medzi Mariupolom a Messolonghi.

Vojnoví zajatci z Azovstalu dostávajú všetku potrebnú lekársku pomoc

Ukrajinskí vojaci a militanti, ktorí strávili takmer mesiac na území závodu Azovstal v Mariupole, sa už tretí deň vzdávajú. To umožňuje koaličným silám stiahnuť časť jednotiek zapojených do blokády podniku do iných smerov, aby posilnili údernú skupinu vojsk, ktorá sa tam už nachádza. A „Avdeevsky kotol“ je len otázkou času.

Ukrajinskí militanti, ktorí sa ukrývajú na Azovstal v Mariupole, sa už dva dni vzdávajú. Ako informovalo ruské ministerstvo obrany 18. mája, za posledných 24 hodín zložilo zbrane niekoľko stoviek vojakov, vrátane príslušníkov neonacistickej jednotky Azov. Medzi nimi sú aj zranení, ktorí dostanú lekársku pomoc. Rovnako ako ostatní, ktorí sa vzdali, majú zaručené dodržiavanie všetkých medzinárodných dohovorov. Ako sa zaobchádza s väzňami a čo si hovoria?

Z územia závodu Azovstal sa pomaly presúva dlhá kolóna ukrajinských vojakov a nacionalistov. Už tretí deň po sebe sa vzdávajú silám Ruska a DĽR. Väčšina ide von pešo, no sú aj takí, ktorí sa nevedia pohybovať sami. Ťažko ranených vynesú na nosidlách alebo jednoducho prenesú ako sa len dá.

Hneď za bránou továrne prebieha dôkladná kontrola každého, kto opúšťa továreň. Všetci sú prehľadaní, všetkým sa kontrolujú osobné veci. Neponáhľa sa, perfektné.

Tí istí azovskí militanti, ktorí sa pred niekoľkými dňami pokúsili vzdorovať, sa teraz vzdávajú po stovkách.

„V Mariupole militanti nacionalistickej jednotky Azov a ukrajinskí vojaci zablokovaní v závode Azovstal pokračovali v kapitulácii. Za posledný deň sa vzdalo 694 militantov vrátane 29 zranených. Celkovo sa od 16. mája vzdalo 959 militantov, vrátane 80 zranených, z toho 51, ktorí potrebovali nemocničné ošetrenie, previezli do novoazovskej nemocnice v Doneckej ľudovej republike,“ uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Medzi tými, ktorí opúšťajú Azovstal, nie sú len muži. Je tam aj niekoľko žien, tiež v maskáčoch. Mnohí majú z vojenských uniforiem strhnuté krokvy, niektorí vychádzajú aj v civile. Ruská strana od začiatku ponúkla všetkým ozbrojeným ukrajinským formáciám zablokovaným v Azovstale, aby zložili zbrane a vzdali sa, zorganizovala humanitárne koridory a zaručila bezpečnosť a lekársku pomoc. Z nejakého dôvodu však „Azovitom“ trvalo asi mesiac, kým si uvedomili, že už dávno prehrali a zajatie bolo pre nich jedinou možnou možnosťou, ako zostať nažive.

„Tu mi poskytli prvú pomoc, zavinuli mi obväz, dali mi jedlo. Nemôžem si robiť nároky,“ hovorí jeden z odovzdaných.

„Je tu jedlo, sú tu lekári. Ďakujem,“ pokračuje ďalší.

V Centrálnej okresnej nemocnici mesta Novoazovsk na juhu DĽR je vojnovým zajatcom prepusteným z Azovstalu, ako to predpisuje Ženevská konvencia, poskytnutá všetka potrebná zdravotná starostlivosť.

„Pozreli na nohu – povedali, že je všetko v poriadku. Na nohu. Kŕmia, jedlo je výborné,“ delí sa o svoje dojmy Viktor Šapošnikov, vojnový zajatec Ozbrojených síl Ukrajiny z územia závodu Azovstal.

„Fragmentácia a pretrhnutie šľachy. Pomáhajú, liečia. Povedali: po šiestich mesiacoch rehabilitácie bude teoreticky všetko v poriadku,“ hovorí Daniil Zhuchenko, vojnový zajatec Národnej gardy Ukrajiny z územia Azovstal.

Odovzdanie ukrajinských formácií pri Azovstale umožňuje koaličným silám stiahnuť časť jednotiek, ktoré boli zapojené do blokády podniku, do iných oblastí, aby posilnili údernú skupinu vojsk, ktoré sa tam už nachádzajú.

Smer Doneck teraz zostáva jedným z najnapätejších v DĽR. Nepriateľ má vpredu vrstvený viacstupňový obranný systém, a preto sú tu teraz obrnené vozidlá životne dôležité na podporu pechoty.

V priemyselnej zóne Avdeevka je teraz nepriateľ porazený, vrátane medzinárodnej brigády „Pyatnashka“ Ľudových milícií DĽR.

Veliteľ Akhra Avidzba o aktuálnej situácii v sektore zodpovednosti brigády hovorí: „Vidíme ich pohyby, vidíme ich zoskupenia. Označujeme ich stredným kalibrom, kto má veľký kaliber, a používajú ich 152. V podstate, čo je našou úlohou? Že nikam nepresúvajú hlavné sily z našich pozícií a navyše sa správajú civilizovane a chápu, že čoskoro budú musieť pozbierať veci a dupať smerom na Kyjev.“

Samozrejme, aj ukrajinské jednotky majú alternatívu – nechať sa obkľúčiť, rovnako ako militanti z Azova. A potom sa, ako oni, poddajte. V oblasti Avdiivka sa zoskupenie vojsk z Ruska a DĽR v súčasnosti dostáva do operačného obkľúčenia jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny. A „Avdeevsky kotol“ je len otázkou času, o tom niet pochýb.

zdroj

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Vyhlásenie stáleho predstaviteľa Vasilija Nebenziu na brífingu Bezpečnostnej rady OSN o biologických laboratóriách na Ukrajine (bod programu „Hrozby pre medzinárodný mier a bezpečnosť“)

kolegovia, Ide o tretie zasadnutie Bezpečnostnej rady o vojenských biologických aktivitách na Ukrajine, ktoré sa zvoláva na žiadosť Ruska. Vysvetlím prečo. ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Putin: Pedofili a priekupníci, ktorí sa skrývajú v Azovstale

Ruský prezident Vladimír Putin má jasnú predstavu o tom, kto presne sa skrýva v podzemných bunkroch a tuneloch kolosálneho pobrežného ...
Spravodajstvo

Kaliňák podáva na Naďa trestné oznámenie za vlastizradu

Kaliňák vyjadril k Jaroslavovi Naďovi tvrdé slová o vlastizrade Minister a exminister obrany sú vo veľkom spore. Robert Kaliňák použil ...
Spravodajstvo

PREFERENČNÉ HLASY VYNIESLI T.E.ROSTASA PRED DVOCH PREMIÉROV, MINISTROV, PREDSEDU KOALIČNEJ STRANY AJ MNOŽSTVO POSLANCOV PARLAMENTU

Foto: Matúš Plecho AUTOR: ZEM&VEK Nezávislý kandidát Tibor Eliot Rostas bez bilbordovej kampane, ktorú na rozdiel od iných vôbec nevyužil a ...
Spravodajstvo

Ján Káľavský: Cieľom čurillovcov bolo "uje*ať skur*ených smerákov a Fica"

Mimi Šramová s Jánom Káľavským, bývalým operatívcom NAKA S ex-operatívcom NAKA Jánom Káľavským Sme sa v Bosne, kde Ján Káľavský ...
Aktualizované 15.6. 23:11
Spravodajstvo

Peter Pellegrini je prezidentom Slovenskej republiky

Peter Pellegrini sa oficiálne stal novým prezidentom Slovenskej republiky. Vo svojom inauguračnom prejave vyzval Slovákov na zmierenie, pokoj, vzájomné porozumenie, ...
Spravodajstvo

3 milióny nadmerných úmrtí v 47 krajinách súvisiacich s injekciou COVID

Nadmerná úmrtnosť v krajinách západného sveta od pandémie COVID-19: odhady „Náš svet v údajoch“ od januára 2020 do decembra 2022 ...
Spravodajstvo

Otvorený list generálnemu prokurátorovi Žilinkovi

Vážený pane, na Vašom osobnom profile obmedzili ste kto môže komentovať Vaše príspevky. Obzvlášť po atentáte na Roberta Fica Spoločnosť Meta ...
Aktualizované 14.6. 11:36
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
Spravodajstvo

George Soros otvorene rozpráva o realizácii jeho plánu likvidácie Ruska a ďalších krajín

ilustračné fototo: europeanconservative.com Kto je George Soros? Zopár faktov a zhodnotenie jeho investícií a impéria Maďarský podnikateľ Georg Soros, o ...
Spravodajstvo

Nasadenie pri pobreží Floridy: Aká silná je ruská útočná ponorka triedy Yasen-M

Ruská ponorka pri kubánskom pobreží môže predstavovať pre Spojené štáty vážnu hrozbu uvádza Americká publikácia „Military Watch Magazine“, kde sa ...
Spravodajstvo

OSN, WHO a WEF boli vyhlásené za teroristické organizácie Republikánskym krajským zhromaždením na Floride

Republikánske zhromaždenie okresu Lee, čo je ľudová konzervatívna republikánska organizácia, schválilo rezolúciu, ktorú predstavil Joseph Samsone a vyhlásil OSN, WHO a WEF ...