EK pripravila plán na obnovu Ukrajiny, ale má to nuansy

18. mája 2022

Európska komisia pripravila plán financovania obnovy Ukrajiny, v stredu ho mala schváliť EK.

Európska komisia môže schváliť finančný plán na obnovu Ukrajiny, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung, avšak bez uvedenia sumy, ktorú EÚ vyčlení. Prostriedky sa budú akumulovať prostredníctvom špeciálneho fondu alebo dodatočných rozpočtových prostriedkov, krajiny môžu prideľovať peniaze samy alebo prostredníctvom dotácií atď. Publikácia kriticky hodnotí odseky v dokumente, pričom navrhuje vypožičanie dlhu na financovanie. Plány EÚ vziať si pôžičku na rekonštrukciu sú podľa niektorých komentátorov veľkou chybou.

Rusko začalo vojenskú operáciu na Ukrajine 24. februára. 

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina je jeho cieľom chrániť ľudí, ktorí boli kyjevským režimom šikanovaní už 8 rokov. Tajomník Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev neskôr upozornil, že špeciálna vojenská operácia zmarila plány Západu na vytvorenie režimu pod jeho kontrolou v Rusku, ako aj na Ukrajine a vo viacerých ďalších krajinách sveta.

Opozícia odsúdila gréckeho premiéra za glorifikáciu militantov z Azovstalu

Pravicová strana Elliniki Lisi (Grécke riešenie), zastúpená v gréckom parlamente, odsúdila premiéra Kyriakosa Mitsotakisa za oslavovanie militantov, ktorí sa uchýlili do závodu Azovstal v Mariupole.

Pravicová grécka strana „Grécke riešenie“, zastúpená v parlamente, odsúdila premiéra Kyriakosa Mitsotakisa za oslavovanie militantov, ktorí sa uchýlili do závodu Azovstal. Je historické zverstvo, uviedla strana vo vyhlásení, porovnávať nacistov, ktorí sa hromadne vzdávajú Rusom, s umučenými hrdinami z Messolonghi, ktorí si zvolili smrť pred hanbou. Mitsotakis ani nevie, koľkí zomreli v obliehanom meste v rokoch 1825-1826. Nejde o niekoľko stoviek, ale o 4 tisíc zabitých a 3 tisíc otrokov umučených na osmanských trhoch.

Strana poznamenala, že premiér nespomenul genocídu čiernomorských Grékov 100 rokov po katastrofe v Malej Ázii, hovoril o okupácii Cypru, ale nie o tom, kto presne napadol. Bol však veľmi zhovorčivý, pokiaľ ide o Ukrajinu a nepriateľstvo voči ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi. Ale keď sa bojíte pomenovať Turecko, stávate sa nebezpečným, rozhorčilo sa „grécke rozhodnutie“. A žiadali, aby Mitsotakis povedal, kto bude dodávať energiu Grécku, ktoré je závislé od ruskej ropy a plynu, keď v skutočnosti vyhlásil vojnu Rusku v Kongrese USA.

Grécky premiér vo Washingtone odsúdil ruskú špeciálnu operáciu a vytvoril paralelu medzi Mariupolom a Messolonghi.

Vojnoví zajatci z Azovstalu dostávajú všetku potrebnú lekársku pomoc

Ukrajinskí vojaci a militanti, ktorí strávili takmer mesiac na území závodu Azovstal v Mariupole, sa už tretí deň vzdávajú. To umožňuje koaličným silám stiahnuť časť jednotiek zapojených do blokády podniku do iných smerov, aby posilnili údernú skupinu vojsk, ktorá sa tam už nachádza. A „Avdeevsky kotol“ je len otázkou času.

Ukrajinskí militanti, ktorí sa ukrývajú na Azovstal v Mariupole, sa už dva dni vzdávajú. Ako informovalo ruské ministerstvo obrany 18. mája, za posledných 24 hodín zložilo zbrane niekoľko stoviek vojakov, vrátane príslušníkov neonacistickej jednotky Azov. Medzi nimi sú aj zranení, ktorí dostanú lekársku pomoc. Rovnako ako ostatní, ktorí sa vzdali, majú zaručené dodržiavanie všetkých medzinárodných dohovorov. Ako sa zaobchádza s väzňami a čo si hovoria?

Z územia závodu Azovstal sa pomaly presúva dlhá kolóna ukrajinských vojakov a nacionalistov. Už tretí deň po sebe sa vzdávajú silám Ruska a DĽR. Väčšina ide von pešo, no sú aj takí, ktorí sa nevedia pohybovať sami. Ťažko ranených vynesú na nosidlách alebo jednoducho prenesú ako sa len dá.

Hneď za bránou továrne prebieha dôkladná kontrola každého, kto opúšťa továreň. Všetci sú prehľadaní, všetkým sa kontrolujú osobné veci. Neponáhľa sa, perfektné.

Tí istí azovskí militanti, ktorí sa pred niekoľkými dňami pokúsili vzdorovať, sa teraz vzdávajú po stovkách.

„V Mariupole militanti nacionalistickej jednotky Azov a ukrajinskí vojaci zablokovaní v závode Azovstal pokračovali v kapitulácii. Za posledný deň sa vzdalo 694 militantov vrátane 29 zranených. Celkovo sa od 16. mája vzdalo 959 militantov, vrátane 80 zranených, z toho 51, ktorí potrebovali nemocničné ošetrenie, previezli do novoazovskej nemocnice v Doneckej ľudovej republike,“ uviedol hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Medzi tými, ktorí opúšťajú Azovstal, nie sú len muži. Je tam aj niekoľko žien, tiež v maskáčoch. Mnohí majú z vojenských uniforiem strhnuté krokvy, niektorí vychádzajú aj v civile. Ruská strana od začiatku ponúkla všetkým ozbrojeným ukrajinským formáciám zablokovaným v Azovstale, aby zložili zbrane a vzdali sa, zorganizovala humanitárne koridory a zaručila bezpečnosť a lekársku pomoc. Z nejakého dôvodu však „Azovitom“ trvalo asi mesiac, kým si uvedomili, že už dávno prehrali a zajatie bolo pre nich jedinou možnou možnosťou, ako zostať nažive.

„Tu mi poskytli prvú pomoc, zavinuli mi obväz, dali mi jedlo. Nemôžem si robiť nároky,“ hovorí jeden z odovzdaných.

„Je tu jedlo, sú tu lekári. Ďakujem,“ pokračuje ďalší.

V Centrálnej okresnej nemocnici mesta Novoazovsk na juhu DĽR je vojnovým zajatcom prepusteným z Azovstalu, ako to predpisuje Ženevská konvencia, poskytnutá všetka potrebná zdravotná starostlivosť.

„Pozreli na nohu – povedali, že je všetko v poriadku. Na nohu. Kŕmia, jedlo je výborné,“ delí sa o svoje dojmy Viktor Šapošnikov, vojnový zajatec Ozbrojených síl Ukrajiny z územia závodu Azovstal.

„Fragmentácia a pretrhnutie šľachy. Pomáhajú, liečia. Povedali: po šiestich mesiacoch rehabilitácie bude teoreticky všetko v poriadku,“ hovorí Daniil Zhuchenko, vojnový zajatec Národnej gardy Ukrajiny z územia Azovstal.

Odovzdanie ukrajinských formácií pri Azovstale umožňuje koaličným silám stiahnuť časť jednotiek, ktoré boli zapojené do blokády podniku, do iných oblastí, aby posilnili údernú skupinu vojsk, ktoré sa tam už nachádzajú.

Smer Doneck teraz zostáva jedným z najnapätejších v DĽR. Nepriateľ má vpredu vrstvený viacstupňový obranný systém, a preto sú tu teraz obrnené vozidlá životne dôležité na podporu pechoty.

V priemyselnej zóne Avdeevka je teraz nepriateľ porazený, vrátane medzinárodnej brigády „Pyatnashka“ Ľudových milícií DĽR.

Veliteľ Akhra Avidzba o aktuálnej situácii v sektore zodpovednosti brigády hovorí: „Vidíme ich pohyby, vidíme ich zoskupenia. Označujeme ich stredným kalibrom, kto má veľký kaliber, a používajú ich 152. V podstate, čo je našou úlohou? Že nikam nepresúvajú hlavné sily z našich pozícií a navyše sa správajú civilizovane a chápu, že čoskoro budú musieť pozbierať veci a dupať smerom na Kyjev.“

Samozrejme, aj ukrajinské jednotky majú alternatívu – nechať sa obkľúčiť, rovnako ako militanti z Azova. A potom sa, ako oni, poddajte. V oblasti Avdiivka sa zoskupenie vojsk z Ruska a DĽR v súčasnosti dostáva do operačného obkľúčenia jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny. A „Avdeevsky kotol“ je len otázkou času, o tom niet pochýb.

zdroj

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Vyhlásenie stáleho predstaviteľa Vasilija Nebenziu na brífingu Bezpečnostnej rady OSN o biologických laboratóriách na Ukrajine (bod programu „Hrozby pre medzinárodný mier a bezpečnosť“)

kolegovia, Ide o tretie zasadnutie Bezpečnostnej rady o vojenských biologických aktivitách na Ukrajine, ktoré sa zvoláva na žiadosť Ruska. Vysvetlím prečo. ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Putin: Pedofili a priekupníci, ktorí sa skrývajú v Azovstale

Ruský prezident Vladimír Putin má jasnú predstavu o tom, kto presne sa skrýva v podzemných bunkroch a tuneloch kolosálneho pobrežného ...
Aktualizované 5.7. 03:18
Spravodajstvo

Sankcie a Rusko

Spojené štáty a Európska únia si myslia, že predstavujú jadro našej planéty. V skutočnosti už viac, ako dva roky, je ...
Aktualizované 5.7. 22:07
Spravodajstvo

Sú mikrovlny využívané ako zbraň – a proti komu?

V súvislosti so zavádzaním novej siete 5G vyvoláva príchod týchto mikrovlnných vysielačov s vysokým výkonom nové obavy o bezpečnosť a ...
Aktualizované 5.7. 19:45
Spravodajstvo

Je konferencia zoskupenia BRICS opozíciou globálnej agende?

Corbettov report: Konferencia zoskupenia BRICS („opozícia globálnej agende”?) Minulý mesiac sa konalo jedno zhromaždenie globalistických superguruov. Nepočuli ste o ňom? To nie ...
Spravodajstvo

Svet v šoku: Oslobodzovacia operácia na Ukrajine má medzinárodnú legimitu OSN a BR

Olina Polašková Rusko v súlade s chartou OSN čistí EÚ od nacistov, fašistov a Bioteroru. Má na to právny, legitímny ...
Aktualizované 5.7. 02:51
Spravodajstvo

Špeciálna vojenská operácia ruskou armádou na príkaz Putina bude na Ukrajine pokračovať

Minister obrany Sergej Šojgu v pondelok na stretnutí s prezidentom Vladimirom Putinom informoval, že operácia na prevzatie kontroly nad Luhanskou ...
Spravodajstvo

Putin dopĺňa arzenál 

Foto: TASR/AP Nasadzujeme systémy protivzdušnej obrany, ktoré nemajú obdobu, vyhlásil Ruský prezident povedal, že armáda naďalej testuje aj superťažkú medzikontinentálnu balistickú ...
Spravodajstvo

Pentagon priznal porušenie dohovoru o biologických zbraniach

Pentagon potvrdil, že už desaťročia financuje laboratóriá na Ukrajine, ale táto práca nebola uvedená v správach zaslaných OSN. Podľa „Dohovoru ...
Aktualizované 5.7. 02:27
Spravodajstvo

Zrútenie ukrajinského frontu na Donbase! Panický útek vojakov z bojiska! Naď zahájil "demilitarizáciu"

Lysyčansk – Prápor víťazstva Exkluzívne zábery zachytávajú zrútenie ukrajinského frontu na Donbase! Ukrajinskí vojaci zahodili samopaly a v panike utekajú z ...
Spravodajstvo

Zomrel Dr. Vladimír Zelenko, najznámejší lekár na svete

Náš drahý priateľ a skutočný hrdina ľudstva Dr. Vladimír Zelenko opustil svoje pozemské telo a bol vzatý do slávnych ríš, ...
Spravodajstvo

Vojna na Ukrajine je katalyzátorom nového usporiadania sveta

Ján Čarnogurský: To, čo momentálne robí naša vláda sa nedá vyhlásiť za vojnový zločin. Demokraticky sme si ich zvolili, aby ...