DRÁMA V SENÁTE USA – Libertariáni zakročili proti Bidenovi

16. mája 2022

Americký senátor Rand Paul odložil hlasovanie o balíku pomoci pre Ukrajinu vo výške 40 miliárd dolárov [Súbor: Shawn Thew/Foto]

Americký senátor odložil balík pomoci Ukrajine vo výške 40 miliárd dolárov

Senátor Rand Paul odložil hlasovanie o balíku, ktorý má obojstrannú podporu v zákonodarnom zbore USA.

Senátor Spojených štátov Rand Paul svojpomocne odložil prijatie balíka pomoci pre Ukrajinu v hodnote 40 miliárd dolárov.

Pridelenie financií má podporu oboch strán v Senáte a začiatkom tohto týždňa ho schválila Snemovňa reprezentantov USA. Podporuje ju aj prezident Joe Biden, ktorého administratíva varovala, že zostávajúce povolené prostriedky pre Ukrajinu sa minú do 19. mája.

„Pomoc Ukrajine nie je príkladom obyčajnej filantropie,“ povedal vo štvrtok vodca senátnej menšiny Mitch McConnell, najvyššie postavený republikán komory. „To, že ruská holá agresia neuspeje a nesie so sebou značné náklady, priamo súvisí s národnou bezpečnosťou a životnými záujmami Ameriky.“

Líder senátnej väčšiny Chuck Schumer, najvyšší demokrat, obvinil Paula z „neuvážených požiadaviek“.

„Balík je pripravený, chce ho veľká väčšina senátorov na oboch stranách uličky,“ povedal.

Paul zo svojej strany žiadal úpravu legislatívy tak, aby zahŕňala generálneho inšpektora, ktorý by dohliadal na výdavky na Ukrajine. Odmietol ponuku na hlasovanie o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu, o ktorom bolo takmer isté, že neuspeje, ale namiesto toho odmietol podporiť rýchle prinesenie balíka pomoci do konečného hlasovania.

Podľa pravidiel Senátu je potrebný jednomyseľný súhlas zákonodarcov na obídenie zdĺhavých procesných krokov, ktoré môžu oddialiť prijatie legislatívy.

„Bez ohľadu na to, ako sympatizujem s vecou, ​prisahal som národnej bezpečnosti Spojených štátov amerických nie Ukrajine,“ povedal Paul. „Nemôžeme zachrániť Ukrajinu zničením americkej ekonomiky.“

Paul tvrdil, že táto obrovská suma je viac, než vynakladajú USA na mnohé domáce programy, a prehĺbila by federálne deficity a zároveň by zhoršila infláciu.

Zatiaľ čo zástancovia legislatívy túto charakteristiku spochybňujú, schválenie by predstavovalo masívny nárast americkej vojenskej a ekonomickej pomoci v zahraničí.

Riaditeľka americkej národnej spravodajskej služby Avril Hainesová hovorí, že Putin „pravdepodobne povolí použitie jadrových zbraní iba vtedy, ak by vnímal existenčnú hrozbu pre ruský štát alebo režim“ [Kevin Lamarque/Reuters]

Putin hľadá ciele mimo východu Ukrajiny: šéf americkej tajnej služby

Avril Haines hovorí, že ruský prezident sa pripravuje na dlhotrvajúci konflikt, keďže invázia sa mení na „opotrebovaciu vojnu“.

Ruský prezident Vladimir Putin sa stále snaží dosiahnuť vojenské ciele za hranicami východnej Ukrajiny po tom, čo sa mu nepodarilo dobyť Kyjev v počiatočných fázach vojny , povedal šéf americkej tajnej služby.

Avril Haines, riaditeľka národnej rozviedky USA, v utorok v rozhovore s americkými zákonodarcami povedala, že presun ruských vojenských operácií do ukrajinského regiónu Donbas na východe je len dočasný.

„Hodnotíme, že prezident Putin sa pripravuje na dlhotrvajúci konflikt na Ukrajine, počas ktorého má stále v úmysle dosiahnuť ciele za hranicami Donbasu,“ povedala Haines.

„Usudzujeme, že Putinove strategické ciele sa pravdepodobne nezmenili, čo naznačuje, že rozhodnutie z konca marca preorientovať ruské sily na Donbas je len dočasným posunom k ​​opätovnému nadobudnutiu iniciatívy po tom, čo sa ruskej armáde nepodarilo dobyť Kyjev.“

Haines povedala, že americké spravodajské služby usúdili, že Putin chce rozšíriť územie cez pobrežie Čierneho mora možno až do Podnesterska, odštiepeneckého regiónu Moldavska podporovaného Ruskom. Takýto krok by Rusku pomohol zabezpečiť dodávky vody na Krym, ktorý dobylo a anektovalo v roku 2014, a potenciálne by Ukrajine zamedzilo prístup k moru.

Rusko spustilo svoju totálnu inváziu na Ukrajinu 24. februára po niekoľkomesačnej patovej situácii, počas ktorej Moskva zhromaždila jednotky blízko ukrajinských hraníc, keď Putin požadoval ukončenie expanzie NATO do bývalých sovietskych republík.

Koncom marca však Moskva oznámila, že presunie svoje vojnové úsilie do oblasti Donbasu po ochabujúcej kampani na dobytie ukrajinského hlavného mesta.

Haines v utorok uviedol, že Rusko sa na začiatku invázie snaží premôcť ukrajinské sily a rýchlo dobyť Kyjev, aby zabránili USA a NATO poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc.

„Rusi sa stretli s väčším odporom Ukrajiny, než očakávali, a výkon ich vlastnej armády odhalil množstvo významných vnútorných výziev, ktoré ich prinútili prispôsobiť svoje pôvodné vojenské ciele, ustúpiť od Kyjeva a zamerať sa na Donbas,“ povedala Haines.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý mesiac varoval, že ak sa Rusku podarí dobyť východnú oblasť, môže sa znova pokúsiť dobyť Kyjev.

V exkluzívnom rozhovore pre Al-Džazíru povedal: „Ak naše sily v Donbase nebudú schopné udržať svoje pozície, potom je riziko opakovanej ofenzívy proti Kyjevu a Kyjevskej oblasti [provincii] takmer pravdepodobné.“

Haines v utorok povedala, že obe strany konfliktu veria, že môžu dosiahnuť vojenský pokrok, americká spravodajská komunita nevidí „životaschopnú cestu vpred prinajmenšom v krátkodobom horizonte“.

„Neistá povaha bitky, ktorá sa rozvinie do vyhladzovacej vojny, v kombinácii s realitou, že Putin čelí nesúladu medzi svojimi ambíciami a súčasnými vojenskými schopnosťami Ruska, pravdepodobne znamená, že v najbližších mesiacoch by sme sa mohli posunúť ďalej nepredvídateľnejším a potenciálne eskalačnej trajektórie,“ povedala.

Šéf americkej spravodajskej služby tiež zhodnotil postoj Ruska v oblasti jadrovej energie a uviedol, že rétorika Moskvy o možnom použití jadrových zbraní a nedávnych testoch medzikontinentálnych rakiet má „odradiť Spojené štáty a Západ od zvýšenia smrtiacej pomoci Ukrajine“.

„V opačnom prípade sme naďalej presvedčení, že prezident Putin by pravdepodobne povolil použitie jadrových zbraní len vtedy, ak by vnímal existenčnú hrozbu pre ruský štát alebo režim,“ povedala. „Budeme však naďalej ostražití pri monitorovaní každého aspektu ruských strategických jadrových síl.“

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v marci tiež povedal, že Rusko použije jadrové zbrane iba v prípade „existenčnej hrozby“.

Neskôr v utorok americký minister zahraničia Antony Blinken obvinil Rusko z kybernetických útokov koncom februára proti „komerčným satelitným komunikačným sieťam s cieľom narušiť ukrajinské velenie a kontrolu počas invázie“.

Blinken uviedol, že útok mal „presah“ na ďalšie európske krajiny.

„Aktivita znefunkčnila terminály s veľmi malou plochou na Ukrajine a v celej Európe,“ uviedol vo vyhlásení. „To zahŕňa desiatky tisíc terminálov mimo Ukrajiny, ktoré okrem iného podporujú veterné turbíny a poskytujú internetové služby súkromným občanom.“

Dodal, že USA a ich spojenci podnikajú kroky na obranu proti tomu, čo nazval „nezodpovedným konaním Ruska“.

Najnovšie rusko-ukrajinské aktualizácie: Kyjev zastaví dodávky ruského plynu

Rusko-ukrajinské správy z 10. mája: Kyjev hovorí, že pozastaví dodávky plynu cez tranzitný bod, ktorý dodáva takmer tretinu paliva z Ruska do Európy.

Ukrajinský pracovník obsluhuje ventily v zásobníku plynu v podzemných zásobníkoch plynu Bil 'che-Volicko-Ugerske v Strij pri Ľvove na Ukrajine
GTSOU, ktorá prevádzkuje ukrajinský plynárenský systém, uviedla, že od stredy pozastaví toky cez trasu Sokhranivka [Súbor: Sergej Chuzavkov/Foto]
  • Ukrajina tvrdí, že zastaví tok plynu cez tranzitný bod, ktorý podľa nej dodáva takmer tretinu paliva z Ruska do Európy cez Ukrajinu.
  • Americký riaditeľ národnej rozviedky povedal, že Washington je presvedčený, že ruský prezident Vladimir Putin sa pripravuje na dlhý konflikt na Ukrajine a varuje, že víťazstvo Ruska vo východnom regióne Donbasu nemusí vojnu ukončiť.
  • Vedúci misie OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine hovorí, že od začiatku vojny bolo v krajine zabitých viac tisíc civilistov, než je oficiálny svetový počet obetí 3381.
INTERACTIVE_UKRAINE_CONTROL MAPA DAY76_May 10_INTERACTIVE Rusko Ukrajina vojna Kto ovláda čo 76. deň

Kto a čo kontroluje na Ukrajine?

Podľa inštitútu pre štúdium vojny, neboli potvrdené žiadne postupy ruských vojenských síl na východe Ukrajiny. Rada OSN pre ľudské práva bude mať tento týždeň mimoriadne zasadnutie o „zhoršujúcej sa situácii v oblasti ľudských práv na Ukrajine“

ZDROJ : AL JAZEERA

OSN „znepokojuje“ riziko globálneho hladu v dôsledku vojny na Ukrajine

Časová os: 11. týždeň ruskej vojny na Ukrajine

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Ukrajina zničí Západ a ten stokrát oľutuje, že prišiel s „geniálnym“ nápadom postaviť proti sebe dve časti jedného národa.

Situácia okolo Ukrajiny je pre Západ čoraz rozporuplnejšia a zložitejšia. Je nútený sedieť ani nie na dvoch, ale na oveľa ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

EXKLUZÍVNE! JUDr. Štefan Harabin k zadržaniu, domovej prehliadke a k obvineniam NAKA

Aktualizácia 17.5.2022: EXKLUZÍVNE! JUDr. Štefan Harabin k zadržaniu, domovej prehliadke a k obvineniam Vyjadrenie Štefana Harabina exkluzívne pre eReport k ...
Spravodajstvo

Čaputová a Ódor chcú na Slovensku Islamský kalifát?

JUDr. Štefan Harabin Podľa Hamrana nemá polícia SR potenciál na ustráženie našich hraníc… nemal by sa zamyslieť nad svojou kompetenciou? ...
Spravodajstvo

159. VÝROČIE NARODENIA ANDREJA HLINKU

Michael Ochs Archives/Getty Images Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal ...
Aktualizované 29.9. 23:45
Spravodajstvo

Čo sa ukrýva v štedrom darčeku z Nórska? Žeby vakcína pod pseudonymom "omega-3"?

Slovensko kamióny plné imunity Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals Médiami sa šíri informácia, že z Nórska mieria na Slovensko kamióny plné omega-3, ...
Spravodajstvo

Civilizovaný svet je v šoku!

Celý civilizovaný svet v šoku! Parlament NATO freneticky skandoval, keď Zelenskyj a Trudeau vzdávali hold členovi SS, ktorý sa v roku ...
Spravodajstvo

Comirnaty Omicron XBB.1.5? To čo je? Nové šialenstvo predo dvermi?

Milí priatelia, chcem veriť tomu, že snáď už iba samovrah sa dá očkovať! Ministerstvo zdravotníctva SR spúšťa očkovanie novou adaptovanou ...
Aktualizované 30.9. 00:14
Spravodajstvo

Sudca spolupracuje s tajnou službou?

Vážení fanúšikovia, iba vďaka Žilinkovi, Mazákovi, Šikutovi a Sudcovskej rade pri Najvyššom súde môže Kliment v mene Slovenskej republiky v sudcovskom talári i naďalej ...
Aktualizované 1.10. 00:40
Spravodajstvo

EÚ podpisuje drakonický zákon proti slobode prejavu, aby „policajtoval“ celý internet a odstránil webové stránky obsahujúce „neschválený“ prejav!

AUTOR: Ethan Huff E. Huff: EÚ PRIJALA ZÁKON NA CENZÚRU CELÉHO INTERNETU A VYPÍNANIE STRÁNOK, KTORÉ OBSAHUJÚ NEPOVOLENÉ NÁZORY. Zatiaľ ...
Spravodajstvo

Robert Fico posiela odkaz prezidentovi ČR Petrovi Pavlovi: Prečo, pre Boha, a to sa pýtam s plnou vážnosťou!

Na snímke predseda Smeru-SSD Robert Fico Prinášame vám vyjadrenie Roberta Fica (Smer SSD) „Vážený pán prezident Českej republiky, zaznamenal som, ...
Spravodajstvo

Americký pobehaj vo funkcii veľvyslanca na Slovensku Rana mi vbehol do rany…

So záujmom som si prečítal článok na Hlavných správach… TU …a dopĺňam čo Rana nepovedal alebo zamlčal vrátane našich súčasných ...
Aktualizované 1.10. 22:37
Spravodajstvo

Voľby sa skončili, začínajú sa kšefty. Ostane opäť občan a volič za dverami?

Tak voľby sa skončili. Víťazstvo Smeru – SD sa dalo očakávať. Prekvapením však bolo, že vyhral voľby s vysokým náskokom. ...