Víťazom Rallye Tatry Grzyb, premiérová účasť Nórov

29. júla 2015

AOS klub Poprad v spolupráci s mestom Poprad a SAMŠ zorga­nizovali uplynulý víkend 24. – 25. júla najstaršiu rely súťaž na Slo­vensku – 42. ročník Rallye Tatry, ktorá bola zaradená do seriálu majstrovstiev Slovenska v rally (MSR), majstrovstiev Slovenska v rally historických automobilov, Slovenského rally pohára (SRP) a novej klasifikácie, tzv. Rally Le­gend. Ich súčasťou bola aj Rally škola a zároveň išlo o národné podujatie s povolenou zahranič­nou účasťou.

Tohtoročná Rallye Tatry praktic­ky ničím nepripomínala predchá­dzajúci ročník. Júlový termín zabez­pečil teplé, až horúce počasie a or­ganizátori pripravili novú trať. Teda až na mestský okruh, ktorý sa opäť uskutočnil pri popradskom Tescu. Štartovalo sa v piatok neskoro ve­čer a pri dĺžke 12,7 kilometra ho posádky nemohli len tak vypustiť. „Mestský okruh je dlhý, človek tam môže dostať 15 sekúnd a potom to bude ťažko dobiehať. Musíme sa naň poriadne sústrediť,“ povedal pred štartom Tomáš Kukučka (4).

V sobotu bolo na programe šesť rýchlostných skúšok, pripravených na úsekoch Šuňava a Bystré. „Trate sú veľmi zradné, lebo obsahujú veľa odbočiek. Mnohé sú ukryté za hori­zontmi a nie je do nich vidieť. Teší ma, že rýchlostné skúšky sú vlastne nové, nik z nás ich nepozná,“ zhod­notil Jozef Béreš junior. Harmo­nogram 42. ročníka Rallye Tatry zahŕňal bezmála 224 kilometrov, z nich 87,4 km bolo meraných. Na trať sa vydalo spolu 68 posádok zo šiestich krajín Európy. V piatok popoludní síce spŕchlo, ale nočná rýchlostná skúška sa uskutočnila už na suchom povrchu. Ani štart po dvadsiatej druhej hodine neod­radil fanúšikov, ktorých sa pri trati stretlo odhadom 10 tisíc.

Videli pekné prejazdy i trápenie niektorých posádok s nefunkčnou technikou. „Urobili sme veľa chýb a úprimne neviem, ako na tom sme. Čas si vôbec netrúfam odhadnúť,“ konštatoval Poliak štartujúci na Forde Fiesta RS WRC. Bezmála tri­násť kilometrov dlhú trať absolvo­val za deväť minút a jednu sekundu, čo bol napokon najlepší čas večera. Mnohé posádky sa posťažovali na zdržanie pred štartom. Pneumatiky vychladli a na prvých kilometroch „nedržali“ tak, ako by mali. S mini­málnymi odstupmi sa za Grzybom s Hundlom (1) zoradili Jozef Béreš a Zoltán Repás (Mini JCW WRC), Jaro a Erik Melichárekovci (Ford Fiesta RS WRC) a Tomáš Ondrej, navigovaný Adamom Gömörim (Škoda Fabia WRC).

Ráno bol opäť najrýchlejší Grzyb a jeho náskok pomaly rástol. Polia­kovi však výrazne uľahčili situáciu obaja najväčší súperi. Jaro Melichá­rek neprekonal defektové prekliatie, ktoré ho tohto roku trápi. „Hneď v prvej rýchlostnej skúške sme dostali defekt na pravom prednom kolese. Nečakal som, že ho tam môžeme urobiť,“ konštatoval Melichárek, ktorý klesol na šieste miesto s viac ako minútovou stratou na lídra. Jo­zef Béreš junior stihol hromžiť na nefungujúcu techniku, aj si zacvičiť pri výmene kolesa priamo na tra­ti meraného úseku. „Asi v polovici RS 2 sa auto úplne vyplo. Musel som všetko vyresetovať a znova naštar­tovať. Na druhej skúške som v prvej zákrute dostal defekt. Hneď bolo jas­né, že do cieľa takto nedôjdeme, lebo poškodíme auto a nemáme tu diely na opravu. Za minútu som vymenil koleso, ale hneď ako sme sa rozbehli, auto začalo opäť štrajkovať. Uvoľni­lo sa palivové čerpadlo. Opraviť to vieme, no váhame, či sa vôbec oplatí pokračovať. Máme už veľkú stratu,“ vravel Béreš. Rodák z Debrade pri Košiciach následne odjazdil ešte tri merané úseky a potom sa definitív­ne vzdal.

Problémy súperov šikovne vyu­žil Tomáš Ondrej. S obstarožnou Škodu Fabia WRC predvádzal veľ­kolepý šport a posunul sa hneď za Grzyba. Na tretej priečke jazdila česká posádka Pavel Valoušek/Ve­ronika Havelková (2). Ich Škode Fa­bia S2000 rýchle trate síce nesedeli, ale skúsený jazdec nerobil chyby a nasadil dobré tempo. Valoušek napokon v cieli oslavoval striebro, keďže Ondrejovi najprv praskla poloos a v poslednej rýchlostnej skúške vypovedal službu alternátor. „Tento výsledok by sme pred štartom brali všetkými desiatimi,“ povedal spokojný Pavel Valoušek. O tretie miesto zviedli súboj Tomáš Kukuč­ka s Radovanom Moznerom junio­rom (Subaru Impreza WRC), bratia Melichárekovci a populárni Prešov­čania Igor Drotár s Vladimírom Bá­nocim (Citroën DS3 WRC). A bol to práve Kukučka, ktorý v cieli osla­voval bronz. Situáciu mu čiastočne uľahčili Melichárek s Drotárom, keď chybovali na rovnakom mieste poslednej rýchlostnej skúšky. Výlet mimo trať tam dokonca predviedol aj Grzyb (3), no jeho víťazstvo os­talo neohrozené. „Chcel som ísť pre divákov, ale auto sa skĺzlo viac, než som čakal. Vyzerá to tak, že prvé miesto sme získali bez veľkej náma­hy, ale nie je to tak. Trať bola veľmi zradná, na početných retardéroch sme mohli poškodiť auto i získať pe­nalizáciu. Teraz som veľmi šťastný,“ tešil sa v cieli Grzegorz Grzyb, kto­rý opäť navýšil svoj náskok na čele priebežného poradia majstrovstiev Slovenska.

Medzi produkčnými vozidlami v piatok večer dominoval Tibor Cserhalmi, navigovaný Petrom Vejačkom (Mitsubishi Lancer Evo IX). Na druhý deň však už nesta­čil tempu Vlastimila Majerčáka a Michaely Vejačkovej (Mitsubishi Lancer Evo IX). Cserhalmi v prie­behu druhého dňa odstúpil a tak druhé miesto obsadila nórska dvo­jica Petter Kristiansen/Ole Kristian Brennum (Mitsubishi Lancer Evo IX). „Súťaž sa mi veľmi páčila. Opäť som si vyskúšal nový typ tratí a na­bral nové skúsenosti. Vaši jazdci sú veľmi rýchli, dobre sme nepoznali podmienky a tak sme išli skôr opatr­ne,“ uviedol mladý Nór. Za zmien­ku stoja aj takzvané dvojkolky, teda hodnotenie vozidiel s jednou poháňanou nápravou. Dominovali tri Peugeoty 208 R2, pričom najlep­šie začal slovensko-český tandem Rasťo Chvála/Libor Hlisnikovský. Lenže po prebrzdení v rýchlostnej skúške č. 5 sa ich bezmála polmi­nútový náskok pred Pavlami Nagy­om a Kušnierom zmenšil na štyri sekundy. Chvála v samom závere zabral a vyhral hodnotenie dvojko­liek i triedu 6.

42. Rallye Tatry privítala aj účastníkov Slovenského rally pohá­ra. Organizátori im pripravili trať dlhú vyše 86 kilometrov. Takmer 38 z nich bolo meraných. Osem­členné štartové pole bolo riedke, to ale nijako neznižuje výkon víťaznej dvojice Viliam Pavlinský/Radovan Plichta (Citroën C2). „Išlo sa nám bez problémov, rýchlostné skúšky boli aj rýchle aj technické. U nás vládne veľká spokojnosť,“ tešil sa Viliam Pavlinský.

42. Rallye Tatry – oficiálne výs-ledky MSR: Grzyb/Hundla (PL) Ford Fies­ta RS WRC 50:02,3 min., 2. Valou-šek/Havelková (ČR) Škoda Fabia S2000 +56,1 s., 3. Kukučka/Mozner (SR) Subaru Impreza WRC +1:15,5 min., 4. Melichárek/Melichárek (SR) Ford Fiesta RS WRC +1:23,4, 5. Drotár/Bánoci (SR) Citroën DS3 WRC +1:36,1, 6. Hadik/Ker­tész (H) Ford Fiesta R5 +2:23,6, 7. Trencsényi/Verba (H) Ford Fiesta R5 +2:38,1, 8. Majerčák/Vejačko­vá (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +3:13,3, 9. Gavlák/Horniaček (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +4:28,9, 10. Barna/Pannuska (H) Mitsubis­hi Lancer Evo IX +5:42,6.                                                    

42. Rallye Tatry – oficiálne výsledky SRP: Pavlinský/Plichta (SR) Citroën C2 29:05,0 min., 2. Králik/Králik (SR) Škoda Felicia +4,0 s., 3. Leško/ Jankuliková (SR) Renault Mégane +19,1, 4. Polovka/Pitoňák (SR) Seat Ibiza +5:38,5 min., 5. Krišanda/Kri­šanda (SR) Seat Ibiza +8:45,7 min.

Riaditeľ podujatia Stanislav Han­zeli zhodnotil 42. ročník Rallye Tatry ako veľmi úspešný. “Celé pre­teky boli bez mimoriadnych udalos­tí, čo je myslím si najdôležitejšie. Po športovej stránke by som vyzdvihol výkon posádky Grzyb – Hundla a taktiež v absolútnom poradí druhú posádku a zároveň najlepšiu čes­kú dvojicu Valoušek – Havelková,” konštatoval Hanzeli. Pre divákov podľa neho bola určite zaujímavá možnosť sledovať umenie nórskej posádky Kristiansen – Brennum. ktorá sa premiérovo predstavila pod Tatrami.

Veľkú smolu mal vlaňajší víťaz Jozef Béreš, ktorý musel odstúpiť pre technické problémy. Tento rok posádky na náročných tratiach trá­pili hlavne defekty a technické po­ruchy. „Nezaznamenali sme žiadnu haváriu. Veľmi milo nás prekvapila hojná návšteva nočnej rýchlostnej skúšky v uliciach Popradu, na ktorú sa prišlo pozrieť odhadom asi 10 000 ľudí a akreditovalo sa nám vyše 40 novinárov a fotoreportérov. Týmto nám návštevníci vyjadrili podporu, a to je pre nás akési zadosťučinenie. Na záver chcem poďakovať mestu Poprad za ústretovosť a podporu, rovnako aj polícii, ktorá organizá­ciu dopravy počas pretekov zvládla veľmi dobre,“ uzavrel Hanzeli. (red)

Snímky D. Hlinka, S. Petrus

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

PozvánkyŠport

Horal - zážitok zaručený!

Cyklistická verejnosť spozná 14. – 16. augusta majstrov Slovenska XCM v horskej cyklistike pre rok 2015 počas pretekov HORAL MARATÓN, ktorý je ...

Nasledujúci článok

PozvánkySpravodajstvo

Made in Slovakia

„Koncept festivalu Made in Slovakia sa osvedčil a podarilo sa nám z neho spraviť tradíciu. Našou prioritou je umožniť autentickým ...
Mestá a ObceŠport

Nominujte naj športovca Prešovského kraja za rok 2022

Kraj prijíma nominácie už len jeden týždeň – Školstvo Čas na zasielanie nominácií do tradičnej športovej ankety krajskej samosprávy Športovec PSK sa kráti. ...
PozvánkyŠportVysoké Tatry

Horskí nosiči vyrazia s horkým nákladom do nadmorskej výšky 1475 metrov

Stokilový náklad piva, dvestometrové prevýšenie, desiatky minút tvrdej práce pre vysokohorských nosičov. Legendárne nosičské preteky Memoriál Juraja Petranského – Nosičská ...
Šport

Transgender cyklista vyštartoval z majstrovských pretekov po tom, čo súperky hrozili bojkotom

Priatelia, okrem reálnej vojny vo svete stále prebieha aj kultúrna vojna. Nezabudnime, že okrem ozbrojeného súboja s neofašizmom, nás čaká ...
Šport

Praha - zoskok 6 parašutistov na Václavske námestie

Zoskok 6 parašutistov na Václavskom námestí v Prahe priamo pred koňa sledovali zvedaví diváci v septembri minulého roku. TAKTO STE ...
PozvánkyŠport

Nordic Walking History Tour 2022

Dobrý deň, dovoľujem si Vás osloviť ako prezidentka Slovenskej asociácie nordic walking (SNWA) s výzvou na zapojenie sa do cvičenia ...
Mestá a ObceŠport

O najpopulárnejšom športovcovi či športovom klube PSK rozhoduje aj verejnosť

Internetové hlasovanie trvá do 18. februára Prešovský samosprávny kraj plánuje v polovici marca už po osemnásty krát oceniť najúspešnejších športovcov kraja vo svojej tradičnej ...
Šport

Nominácie na Športovca PSK 2023 sú spustené

Prešovská krajská samospráva spustila nominácie na ocenenie Športovec PSK 2023.  Udelí ho jednotlivcom a kolektívom, ktorí v uplynulom roku dosiahli  ...
KežmarokLevočaMestá a ObcePopradPrešovSpišská BeláŠportSvit

PSK ocení naj športovcov kraja za rok 2021

Nominácie na jednotlivcov a kolektívy prijíma do 10. januára 2022 Prešovský samosprávny kraj po ročnej prestávke znovu pripravuje svoju tradičnú športovú ...
Šport

Cyklotrasy Eurovelo 11 v doline rieky Poprad prepájajú Slovensko a Poľsko

Vznikli nové trasy, dve lávky i infocentrum Výstavba medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 11 na území Prešovského samosprávneho kraja pokračuje. V okrese Stará ...
Šport

Srbi sa bránia: A aký transparent ste niesli, keď bombardovali Juhosláviu?

Repetitio est mater studiorum-Scientiae II. Nevzopreli sa oficiálnemu stanovisku štátu, ktorý v basketbalovej Eurolige zastupujú. Hráči srbskej Crvenej zvezdy pred ...