Víťazom Rallye Tatry Grzyb, premiérová účasť Nórov

29. júla 2015

AOS klub Poprad v spolupráci s mestom Poprad a SAMŠ zorga­nizovali uplynulý víkend 24. – 25. júla najstaršiu rely súťaž na Slo­vensku – 42. ročník Rallye Tatry, ktorá bola zaradená do seriálu majstrovstiev Slovenska v rally (MSR), majstrovstiev Slovenska v rally historických automobilov, Slovenského rally pohára (SRP) a novej klasifikácie, tzv. Rally Le­gend. Ich súčasťou bola aj Rally škola a zároveň išlo o národné podujatie s povolenou zahranič­nou účasťou.

Tohtoročná Rallye Tatry praktic­ky ničím nepripomínala predchá­dzajúci ročník. Júlový termín zabez­pečil teplé, až horúce počasie a or­ganizátori pripravili novú trať. Teda až na mestský okruh, ktorý sa opäť uskutočnil pri popradskom Tescu. Štartovalo sa v piatok neskoro ve­čer a pri dĺžke 12,7 kilometra ho posádky nemohli len tak vypustiť. „Mestský okruh je dlhý, človek tam môže dostať 15 sekúnd a potom to bude ťažko dobiehať. Musíme sa naň poriadne sústrediť,“ povedal pred štartom Tomáš Kukučka (4).

V sobotu bolo na programe šesť rýchlostných skúšok, pripravených na úsekoch Šuňava a Bystré. „Trate sú veľmi zradné, lebo obsahujú veľa odbočiek. Mnohé sú ukryté za hori­zontmi a nie je do nich vidieť. Teší ma, že rýchlostné skúšky sú vlastne nové, nik z nás ich nepozná,“ zhod­notil Jozef Béreš junior. Harmo­nogram 42. ročníka Rallye Tatry zahŕňal bezmála 224 kilometrov, z nich 87,4 km bolo meraných. Na trať sa vydalo spolu 68 posádok zo šiestich krajín Európy. V piatok popoludní síce spŕchlo, ale nočná rýchlostná skúška sa uskutočnila už na suchom povrchu. Ani štart po dvadsiatej druhej hodine neod­radil fanúšikov, ktorých sa pri trati stretlo odhadom 10 tisíc.

Videli pekné prejazdy i trápenie niektorých posádok s nefunkčnou technikou. „Urobili sme veľa chýb a úprimne neviem, ako na tom sme. Čas si vôbec netrúfam odhadnúť,“ konštatoval Poliak štartujúci na Forde Fiesta RS WRC. Bezmála tri­násť kilometrov dlhú trať absolvo­val za deväť minút a jednu sekundu, čo bol napokon najlepší čas večera. Mnohé posádky sa posťažovali na zdržanie pred štartom. Pneumatiky vychladli a na prvých kilometroch „nedržali“ tak, ako by mali. S mini­málnymi odstupmi sa za Grzybom s Hundlom (1) zoradili Jozef Béreš a Zoltán Repás (Mini JCW WRC), Jaro a Erik Melichárekovci (Ford Fiesta RS WRC) a Tomáš Ondrej, navigovaný Adamom Gömörim (Škoda Fabia WRC).

Ráno bol opäť najrýchlejší Grzyb a jeho náskok pomaly rástol. Polia­kovi však výrazne uľahčili situáciu obaja najväčší súperi. Jaro Melichá­rek neprekonal defektové prekliatie, ktoré ho tohto roku trápi. „Hneď v prvej rýchlostnej skúške sme dostali defekt na pravom prednom kolese. Nečakal som, že ho tam môžeme urobiť,“ konštatoval Melichárek, ktorý klesol na šieste miesto s viac ako minútovou stratou na lídra. Jo­zef Béreš junior stihol hromžiť na nefungujúcu techniku, aj si zacvičiť pri výmene kolesa priamo na tra­ti meraného úseku. „Asi v polovici RS 2 sa auto úplne vyplo. Musel som všetko vyresetovať a znova naštar­tovať. Na druhej skúške som v prvej zákrute dostal defekt. Hneď bolo jas­né, že do cieľa takto nedôjdeme, lebo poškodíme auto a nemáme tu diely na opravu. Za minútu som vymenil koleso, ale hneď ako sme sa rozbehli, auto začalo opäť štrajkovať. Uvoľni­lo sa palivové čerpadlo. Opraviť to vieme, no váhame, či sa vôbec oplatí pokračovať. Máme už veľkú stratu,“ vravel Béreš. Rodák z Debrade pri Košiciach následne odjazdil ešte tri merané úseky a potom sa definitív­ne vzdal.

Problémy súperov šikovne vyu­žil Tomáš Ondrej. S obstarožnou Škodu Fabia WRC predvádzal veľ­kolepý šport a posunul sa hneď za Grzyba. Na tretej priečke jazdila česká posádka Pavel Valoušek/Ve­ronika Havelková (2). Ich Škode Fa­bia S2000 rýchle trate síce nesedeli, ale skúsený jazdec nerobil chyby a nasadil dobré tempo. Valoušek napokon v cieli oslavoval striebro, keďže Ondrejovi najprv praskla poloos a v poslednej rýchlostnej skúške vypovedal službu alternátor. „Tento výsledok by sme pred štartom brali všetkými desiatimi,“ povedal spokojný Pavel Valoušek. O tretie miesto zviedli súboj Tomáš Kukuč­ka s Radovanom Moznerom junio­rom (Subaru Impreza WRC), bratia Melichárekovci a populárni Prešov­čania Igor Drotár s Vladimírom Bá­nocim (Citroën DS3 WRC). A bol to práve Kukučka, ktorý v cieli osla­voval bronz. Situáciu mu čiastočne uľahčili Melichárek s Drotárom, keď chybovali na rovnakom mieste poslednej rýchlostnej skúšky. Výlet mimo trať tam dokonca predviedol aj Grzyb (3), no jeho víťazstvo os­talo neohrozené. „Chcel som ísť pre divákov, ale auto sa skĺzlo viac, než som čakal. Vyzerá to tak, že prvé miesto sme získali bez veľkej náma­hy, ale nie je to tak. Trať bola veľmi zradná, na početných retardéroch sme mohli poškodiť auto i získať pe­nalizáciu. Teraz som veľmi šťastný,“ tešil sa v cieli Grzegorz Grzyb, kto­rý opäť navýšil svoj náskok na čele priebežného poradia majstrovstiev Slovenska.

Medzi produkčnými vozidlami v piatok večer dominoval Tibor Cserhalmi, navigovaný Petrom Vejačkom (Mitsubishi Lancer Evo IX). Na druhý deň však už nesta­čil tempu Vlastimila Majerčáka a Michaely Vejačkovej (Mitsubishi Lancer Evo IX). Cserhalmi v prie­behu druhého dňa odstúpil a tak druhé miesto obsadila nórska dvo­jica Petter Kristiansen/Ole Kristian Brennum (Mitsubishi Lancer Evo IX). „Súťaž sa mi veľmi páčila. Opäť som si vyskúšal nový typ tratí a na­bral nové skúsenosti. Vaši jazdci sú veľmi rýchli, dobre sme nepoznali podmienky a tak sme išli skôr opatr­ne,“ uviedol mladý Nór. Za zmien­ku stoja aj takzvané dvojkolky, teda hodnotenie vozidiel s jednou poháňanou nápravou. Dominovali tri Peugeoty 208 R2, pričom najlep­šie začal slovensko-český tandem Rasťo Chvála/Libor Hlisnikovský. Lenže po prebrzdení v rýchlostnej skúške č. 5 sa ich bezmála polmi­nútový náskok pred Pavlami Nagy­om a Kušnierom zmenšil na štyri sekundy. Chvála v samom závere zabral a vyhral hodnotenie dvojko­liek i triedu 6.

42. Rallye Tatry privítala aj účastníkov Slovenského rally pohá­ra. Organizátori im pripravili trať dlhú vyše 86 kilometrov. Takmer 38 z nich bolo meraných. Osem­členné štartové pole bolo riedke, to ale nijako neznižuje výkon víťaznej dvojice Viliam Pavlinský/Radovan Plichta (Citroën C2). „Išlo sa nám bez problémov, rýchlostné skúšky boli aj rýchle aj technické. U nás vládne veľká spokojnosť,“ tešil sa Viliam Pavlinský.

42. Rallye Tatry – oficiálne výs-ledky MSR: Grzyb/Hundla (PL) Ford Fies­ta RS WRC 50:02,3 min., 2. Valou-šek/Havelková (ČR) Škoda Fabia S2000 +56,1 s., 3. Kukučka/Mozner (SR) Subaru Impreza WRC +1:15,5 min., 4. Melichárek/Melichárek (SR) Ford Fiesta RS WRC +1:23,4, 5. Drotár/Bánoci (SR) Citroën DS3 WRC +1:36,1, 6. Hadik/Ker­tész (H) Ford Fiesta R5 +2:23,6, 7. Trencsényi/Verba (H) Ford Fiesta R5 +2:38,1, 8. Majerčák/Vejačko­vá (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +3:13,3, 9. Gavlák/Horniaček (SR) Mitsubishi Lancer Evo IX +4:28,9, 10. Barna/Pannuska (H) Mitsubis­hi Lancer Evo IX +5:42,6.                                                    

42. Rallye Tatry – oficiálne výsledky SRP: Pavlinský/Plichta (SR) Citroën C2 29:05,0 min., 2. Králik/Králik (SR) Škoda Felicia +4,0 s., 3. Leško/ Jankuliková (SR) Renault Mégane +19,1, 4. Polovka/Pitoňák (SR) Seat Ibiza +5:38,5 min., 5. Krišanda/Kri­šanda (SR) Seat Ibiza +8:45,7 min.

Riaditeľ podujatia Stanislav Han­zeli zhodnotil 42. ročník Rallye Tatry ako veľmi úspešný. “Celé pre­teky boli bez mimoriadnych udalos­tí, čo je myslím si najdôležitejšie. Po športovej stránke by som vyzdvihol výkon posádky Grzyb – Hundla a taktiež v absolútnom poradí druhú posádku a zároveň najlepšiu čes­kú dvojicu Valoušek – Havelková,” konštatoval Hanzeli. Pre divákov podľa neho bola určite zaujímavá možnosť sledovať umenie nórskej posádky Kristiansen – Brennum. ktorá sa premiérovo predstavila pod Tatrami.

Veľkú smolu mal vlaňajší víťaz Jozef Béreš, ktorý musel odstúpiť pre technické problémy. Tento rok posádky na náročných tratiach trá­pili hlavne defekty a technické po­ruchy. „Nezaznamenali sme žiadnu haváriu. Veľmi milo nás prekvapila hojná návšteva nočnej rýchlostnej skúšky v uliciach Popradu, na ktorú sa prišlo pozrieť odhadom asi 10 000 ľudí a akreditovalo sa nám vyše 40 novinárov a fotoreportérov. Týmto nám návštevníci vyjadrili podporu, a to je pre nás akési zadosťučinenie. Na záver chcem poďakovať mestu Poprad za ústretovosť a podporu, rovnako aj polícii, ktorá organizá­ciu dopravy počas pretekov zvládla veľmi dobre,“ uzavrel Hanzeli. (red)

Snímky D. Hlinka, S. Petrus

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

PozvánkyŠport

Horal - zážitok zaručený!

Cyklistická verejnosť spozná 14. – 16. augusta majstrov Slovenska XCM v horskej cyklistike pre rok 2015 počas pretekov HORAL MARATÓN, ktorý je ...

Nasledujúci článok

PozvánkySpravodajstvo

Made in Slovakia

„Koncept festivalu Made in Slovakia sa osvedčil a podarilo sa nám z neho spraviť tradíciu. Našou prioritou je umožniť autentickým ...
Šport

Praha - zoskok 6 parašutistov na Václavske námestie

Zoskok 6 parašutistov na Václavskom námestí v Prahe priamo pred koňa sledovali zvedaví diváci v septembri minulého roku. TAKTO STE ...
PopradŠportVysoké Tatry

Chantal Smoleňáková – lyžiarsky talent spod Tatier

Chantal Smoleňáková na stupni víťazov – 1. miesto v najväčšom medzinárodnom detskom preteku „Internationale Kidstrophy“ Foto: Archív, Slavomír Smoleňák Pod ...
Šport

Nominácie na Športovca PSK 2023 sú spustené

Prešovská krajská samospráva spustila nominácie na ocenenie Športovec PSK 2023.  Udelí ho jednotlivcom a kolektívom, ktorí v uplynulom roku dosiahli  ...
Šport

Cyklotrasy Eurovelo 11 v doline rieky Poprad prepájajú Slovensko a Poľsko

Vznikli nové trasy, dve lávky i infocentrum Výstavba medzinárodnej cyklotrasy Eurovelo 11 na území Prešovského samosprávneho kraja pokračuje. V okrese Stará ...
PozvánkyŠportVysoké Tatry

Horskí nosiči vyrazia s horkým nákladom do nadmorskej výšky 1475 metrov

Stokilový náklad piva, dvestometrové prevýšenie, desiatky minút tvrdej práce pre vysokohorských nosičov. Legendárne nosičské preteky Memoriál Juraja Petranského – Nosičská ...
Šport

Transgender cyklista vyštartoval z majstrovských pretekov po tom, čo súperky hrozili bojkotom

Priatelia, okrem reálnej vojny vo svete stále prebieha aj kultúrna vojna. Nezabudnime, že okrem ozbrojeného súboja s neofašizmom, nás čaká ...
Šport

Srbi sa bránia: A aký transparent ste niesli, keď bombardovali Juhosláviu?

Repetitio est mater studiorum-Scientiae II. Nevzopreli sa oficiálnemu stanovisku štátu, ktorý v basketbalovej Eurolige zastupujú. Hráči srbskej Crvenej zvezdy pred ...
PozvánkyŠport

Nordic Walking History Tour 2022

Dobrý deň, dovoľujem si Vás osloviť ako prezidentka Slovenskej asociácie nordic walking (SNWA) s výzvou na zapojenie sa do cvičenia ...
Mestá a ObceŠport

O najpopulárnejšom športovcovi či športovom klube PSK rozhoduje aj verejnosť

Internetové hlasovanie trvá do 18. februára Prešovský samosprávny kraj plánuje v polovici marca už po osemnásty krát oceniť najúspešnejších športovcov kraja vo svojej tradičnej ...
Mestá a ObceŠport

Nominujte naj športovca Prešovského kraja za rok 2022

Kraj prijíma nominácie už len jeden týždeň – Školstvo Čas na zasielanie nominácií do tradičnej športovej ankety krajskej samosprávy Športovec PSK sa kráti. ...