Tak ako z kaše?

7. marca 2021

Na úvod len toľko, že sme si ju uvarili sami.

Sociálna i politická situácia hustne, radikalizuje sa. Naprieč spoločnosťou cítiť nespokojnosť i vôľu po zmene a to nielen čo sa týka samotnej „pandémie“ a z nej vyplývajúcich konzekvencií, ale aj po akomsi „reštarte“ vedenia krajiny a manažovania krízy, ktorá determinuje chod a spôsob života nás  občanov-rukojemníkov. Preto sa v spoločnosti čoraz viac objavuje nespokojnosť umocňovaná núdzovým stavom a jej vôľou po zmene. V takomto „žičlivom“ prostredí sa objavujú rôzne názory, často aj protichodné. Od zachovania status quo cez rekonštrukciu vlády až po organizovanie referenda, ale aj iné. Matovič a Krajči potvrdili svoju neschopnosť pred EÚ 20. februára 2021! Skvelá správa pre Slovensko! Na Slovensko by mohli prísť pomôcť zahraniční zdravotníci, hlásali nedávne na konca februára titulky. A teraz si sadnime a pozornosť zamerajme na tie závratné počty, ktoré nás prídu zachrániť. Podľa mediálnych správ „Na Slovensko by mohlo prísť pomáhať 10 lekárov a 25 sestier zo zahraničia. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v rámci zhoršujúcej sa pandemickej situácie požiadalo vládu o aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany Európskej únie. Návrh na stredajšom (17. 3. 2021) rokovaní schválila vláda.“ Rezort zdravotníctva predbežne očakáva, že dĺžka ich pobytu by bola 1 mesiac.

Nie, text uvedený vyššie nie je hoax ani prvoaprílový žart! Toto vymyslel náš  minister zdravotníctva Krajči a schválila to naša slovenská vláda, na čele ktorej stojí sám mesiáš Matovič. Chápem, že potápajúci sa chytá každej slamky, ale toto považujem za totálnu neschopnosť tejto vlády! Je to hanba pred celou EÚ. Rovno naša špičková vláda mohla EÚ požiadať o patológov a hrobárov v tejto alarmujúcej chvíli, keď sme v rebríčku úmrtí na stotisíc obyvateľov úplne najhorší na svete.                                                                                         

A ďalší klinec do rakvy, bola informácia, že strana Za ľudí bojkotovala možnosť zabezpečiť vakcínu Sputnik V, ktorá vykazuje spomedzi všetkých dostupných vakcín najlepšie účinky. Lebo nie zdravie občanov je na prvom mieste v tejto chvíli, ale geopolitcké hry, na ktoré je Remišová tiež odborníčkou. Vraj dokázala prekuknúť plány hybridnej vojny Putinových stratégov. Nechce, aby ľudia na Slovensku boli opäť pokusnými králikmi. Áno, OPAŤ, píše podpredsedníčka vlády a expertka na všetky oblasti, Veronika Remišová. Zabudla napísať, že pokusnými králikmi sme boli prvýkrát pri celoplošnom „dobrovoľnom“ hračkárskom antigénovom testovaní so súhlasom členov vlády. Vedeli veľmi dobre, že sa jedná o pokus, ktorého výsledkom sú tisícky mŕtvych.

Občania Slovenska totiž v súčasnosti nepožadujú zahraničný zdravotnícky personál, nepožadujú antigénové testovanie, ale požadujú novú vládu a nového premiéra! Preto My, občania Slovenskej republiky, žiadame EÚ, aby čo najrýchlejšie Slovenskej republike poskytla 1 príčetného premiéra a 1 príčetného ministra zdravotníctva. Ideálne by bolo zaslať nám rovno 16 nových členov vlády, aby tu ľudia konečne prestali zbytočne umierať! Každá z týchto alternatív má svoje špecifiká, tak ako v časovom horizonte, tak aj v dôsledkoch. Objavujú sa komentáre a názory podporujúce alebo odsudzujúce jednotlivé postoje. Na pomoc si berú ako motív kauzy, ktorými chcú podporiť svoju argumentáciu. Skoro vo všetkých absentuje kauzalný nexus (súvislosť príčiny a následku). Naposledy, naprieč spoločnosťou ako dominujúca téma nás média zamestnávajú „aférou“ Sputnik V. Dôvod otvoreného boja proti….áno aj Matovičovi, využívajúc rusofóbné zdôvodňovanie. To však nie je to skutočné meritum postupného rozkladu spoločnosti. Ona sa štiepila a rozplakala ešte pred „Matovičovým“  letom Sputnika. Tentoraz označený V. Akoby  to predtým  bolo inak. Tu nejde len o geopolitickú argumentáciu poplatnú Západu. Je to univerzálná zásterka! V skutočnosti ide o vierohodnosť a dôveru spôsobu doterajšieho vedenia štátu. Tak „isté“ a vždy tie isté kruhy napísali nový scenár. Liberali si mydlia ruky.  Nám je treba sa zoradiť do šíku. V posledných parlamentných voľbách 2020 liberalizmus prehral. Prezidentka Zuzana Čaputova nezískala politickú oporu. Tak dostala pokyn hrať úlohu „peknej“. Pevne verím v múdrosť slovenského voliča, že z tohoto smeru nevybočí. Pozor pred liberalizmom! Nie je kompatibilný s našou mentalnou výbavou. Už som inde napísal: Ak ma/nás ráz oklamú, tak je to klamárova hanba. Ale ak dvakrát, tak tá hanba je moja resp. naša. Predstavme si koherentnosť v koalícii:. Premiér Igor Matovič sa sťažuje na Sulíka aj v Paríži. Ten  naopak nevylučuje skoršie voľby. Do sporu sa dostali aj  iný politici z Za ľudí a SaS, dokonca i spolustraníci z OĽaNO. S vysokou pravdepodobnosťou budú voľby riadne, ale pri tomto chaotickom štýle vládnutia sa nedajú vylúčiť ani skoršie, povedal  pred časom Richard Sulík pre SME.Oživme si trochu pamäť. V roku 2010 bol Igor Matovič radovým poslancom v koalícii Ivety Radičovej. Do parlamentu sa dostal ako neznámy podnikateľ z Trnavy z konca kandidátky SaS Richarda Sulíka. Už po pár mesiacoch v koalícii, ktorú tvorili SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd, pomery vo vládnej zostave kritizoval. V októbri 2010 napísal otvorený list vtedajším politickým lídrom, ktorý zverejnil na svojom blogu.

Nie je správne, aby sa chaos stal pracovnou metódou vlády a koalície. Nechceme sa už ďalej prizerať tomu, ako jeden deň niekto z vlády niečo vyhlási, druhý deň to niekto iný opraví a tretí deň to niekto celé poprie.“ List pokračoval: „Nechceme sa už ďalej prizerať tomu, že dôležitých zasadnutí koaličnej rady sa nezúčastňujú všetci najvyšší predstavitelia koaličných strán. Nechceme sa už ďalej prizerať tomu, ako si predstavitelia koaličných strán posielajú odkazy cez médiá.“ O rok 11. novembra 2011 založil politickú stranu(?) OĽaNO. Ešte neskôr o necelých jedenásť rokov sa stáva Igor Matovič premiérom a veľa z toho, čo napísal v roku 2010, sedí aj na jeho vlastnú koalíciu. Praktický celé (ne)funkčné obdobie jeho premiérovania v exekutíve o tom  výpovedne ilustruje. Jeden z veľavravných príkladov vyslovil aj  Mikuláš Dzurinda: Matovič poškodil Slovensko aj Európsku úniu. „Toto sa nemalo stať, horekuje bývalý dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurinda v reakcii na kúpu ruskej vakcíny Sputnik V.  Konštatuje, že predseda vlády Igor Matovič zahodil akú-takú zahraničnopolitickú reputáciu Slovenska za hlavu. So škodami, ktoré sú veľké,“ napísal pre portál sme.sk. A ďalej pokračuje: „Cena, ktorú si Kremeľ vypýtal, je omnoho vyššia, ako sa dnes Matovičovi môže zdať. Nechcem ani zvažovať dôsledky politiky, keď predseda vlády koná v jasnom rozpore nielen s názormi vedcov a odborníkov, ale aj v rozpore s názorom inštitúcií, ktoré sú vecne, zo zákona, za posudzovanie takýchto otázok zodpovedné,“ zdôrazňuje súčasný rezident Martensovho centra. „Súdnemu človeku musí byť jasné, že chaos a nekompetencia k ničomu dobrému nevedú,“ konštatuje na záver M.Dzurinda. Nuž hrá s kartami ťahanými s rukáva. Pre este pregnantnejšiu ilustráciu uvediem jeden  príklad z názorového diapazónu – Satus quo sensu stricto versus predčasné voľby. Príklad kdesi v strede.  Teda rekonštrukcia konštrukcia vlády. Môj názor je, že táto varianta nerieši problém v princípe, len ho  posúva a odďaľuje.  Ide o  nový „make up“ starej tváre. Teda ani ryba ani rak. Nech sa páči:

Pán premiér, v čistote záujmu o budúcnosť našich detí Vás prosím, odstúpte. Otvorený list Igorovi Matovičovi.

Pán premiér, v čistote záujmu o budúcnosť našich detí Vás prosím, odstúpte. Otvorený list Igorovi Matovičovi.

DUŠAN ŠEBO

Mohlo by sa zdať, že na výmenu premiéra bolo už včera neskoro. To by však bola lož. Neskoro bude až zajtra.

Pán premiér, naozaj si veľmi vážim, čo sa tejto mladej, vcelku šikovnej, no neskúsenej vláde za jeden rok pod Vašou taktovkou podarilo! Krajinu ste do rúk dostali v katastrofálnom stave. V časoch, kedy sa dôvera verejnosti v čestné a zodpovedné riadenie krajiny ocitla na bode mrazu. Vtedajší čelní predstavitelia špičky politického ľadovca boli kritickou masou tejto spoločnosti považovaní za grázlov bez štipky sebauvedomenia, prach obyčajnej ľudskej cti. Nech je Vám, pán premiér, navždy k úcte to, že sa Vám podarilo týchto ľudí odstaviť od kormidla Titanicu.

Kritická masa spoločnosti s nemým úžasom pozorovala ako ste počas neľahkých časov dokázali dostať za mreže zdanlivo “nedotknuteľných”. Dôvera v čestné riadenie tohto štátu začala vstávať z popola.

Popri nekompromisnom prenasledovaní banditov divokého stredovýchodu Európy ste dokonca nezabudli ani na školstvo. Teda aspoň čo sa týka primeraného personálneho obsadenia postu ministra. Všetci vieme, že za predchádzajúcej krvilačnej garnitúry nebolo dokonca ani toto samozrejmosťou!

Práve naopak. Samozrejmosťou banditov bolo obsadiť post ministra životného prostredia človekom, ktorý kupčil s drevom. Navyše preukázateľne kontroverzným spôsobom.

Za všetko vyššie uvedené a mnoho ďalšieho Vám, pán premiér, naozaj patrí všetka česť!

No myslím si, že Vaše spočívanie na pozícii predsedu tejto krehkej, no ešte stále perspektívnej vlády, je už naďalej kontraproduktívne.

Viaceré pochybenia z Vašej strany v kontexte riešenia mimoriadne komplikovanej pandemickej situácie nasvedčujú, že dozrel čas na to, aby Vás v čele riadenia tohto štátu vystriedal niekto iný.

Zdá sa, pán premiér, že všetkým okrem Vás a Vašich najbližších je jasné, že ste už príliš vyčerpaný na to, aby ste mohli podávať výkon primeraný náročnosti súčasnej situácie. Zaslúžite si odpočinok! Ubezpečujem Vás, že sa na Vás nikto súdny nebude hnevať za to, že ste z vedenia krajiny odstúpil v tak tristnej situácii. Minimálne kritická masa spoločnosti Vás v tom dokonca rada podporí! Ak mi neveríte, pozrite sa na posledné výsledky politickej dôveryhodnosti. Trend poklesu Vašej popularity dokáže zvrátiť už jedine biela zástava, Vaše hrdinské “vzdávam sa”.

Nie je hanbou vzdať sa. Skutočnou hanbou by bolo doviesť túto vládu k rozpadu a pozvať na jatky vyhladovaných hrdlorezov, ktorí si už v predvolebných kuloároch brúsia hrdzavé nože. Oni jediní Vás nevyzvú k odstúpeniu!!! Pretože vedia, že by sa tým výrazne znížila šanca na celkový pád tejto vlády. V tichom úškrne čakajú sebadeštrukciu nielen Vašej osobnosti, ale i celej vlády a následne všetkých nastolených pozitívnych procesov zotavovania takmer zmrzačenej krajiny.

Pán premiér, v záujme Vašom, tejto vlády a celej krajiny Vás, kľačiac nad hrobom Jána a Martiny, prosím, neprepadnite ilúzii o Vašej nenahraditeľnosti!

Vaše chyby začínajú prevyšovať nad Vašimi zásluhami. Odstúpte prosím skôr, než zlyhaní bude toľko, že na zásluhy si už nik ani len nespomenie. Ako človek, ktorý sa profesionálne venuje práci s ľudskou mysľou, Vás ubezpečujem, že vo frustrácii a hneve je mimoriadne náročné spomínať na to dobré! Celospoločenská depresia poľahky zatemní všetky svetlé zákutia vedomia spoločnosti.

Vaše posledné zakopnutie – presviedčanie o tom, že slnko zapadá na východe, Vám ľahko odpustíme. No ako protihodnotu za to žiadame Váš okamžitý ústup!

Pán premiér, prosím Vás, odíďte z postu predsedu vlády, kým je ešte dostatok času. Dosť času na to, aby Vás tam nahradil niekto, kto dokáže Vašich partnerov v koalícii opäť stmeliť v spoločnom hľadaní krajšej budúcnosti našich detí.

P.S.: Pán Mistrík, môžete prosím na slovíčko?

Koniec cit.

A tu je môj komentár k uvedenému:

A tu je môj komentár k uvedenému:

Začnem od konca. Postscriptom pána Dušana Šeba. Domnievam sa , že ide o Roberta Mistríka (nominanta SAS)? Nič konkrétne, nič nehovoriace, zároveň však  naznačujúce. Veľavravné. Podprahová sugescia? Žeby kandidát na post premiéra?  Ide protikandidáta neskoršej prezidentky Zuzany Čaputovej. Rovnako ako ona (PS Spolu), je  z liberálneho prostredia. Má vyvolať dojem, že ide o všeobčianského kandidáta, prijateľného na post úradníckej vlády. Len tak? Či ad hoc  plán, či  programovo cielený plán. Tak teda kde je aká-taká pravda? Odstúpenie premiéra z čela vlády SR resp. jej rekonštrukcia, aj inde bola, je aj vždy bude  pre aktuálnu exekutívu teda len koaličným manévrom, ako sa udržať pri moci. Inak  povedané,

technicky má zabrániť  parlamentnej kríze ergo uskutočneniu predčasných parlamentných volieb. Ako som uviedol, niečo podobné vlastne rovnaké, ako sa udialo aj v prípade „Robert Fico-Peter Pellegrini“ a iní!  Rošada. Pán Dušan Šebo, nie je až tak dôležité či s Vašim názorom súhlasím, alebo nie. Každý máme právo naň, i právo ho vyjadriť, či  ten druhý oponovať. Musím priznať, že forma tohoto Vášho „otvoreného listu“ de facto prosby sa mi pozdáva. Páči.  Strategicky je dobre zvolená. Spôsob je výsosne taktický, nie je agresívný ale kulantne zvolený. Neodsudzuje, ale nabáda. Toľko maniera. Ale obsahovo už s Vami nie tak súhlasím. To že je treba zmenu vládnutia, s tým sme obaja v súlade. Pokiaľ Vy ste vyslovili podporu  čiastočnej rekonštrukcií, ja sa prikláňam za kompletnú. I napriek tvrdeniu ministerky Márií Kolíkovej (a nielen jej) o protiústavnosti referenda na tému – Predčasné voľby.  Nesúhlasím s týmto legislatívnym výkladom. Napriek jej liberálne smerovanému a verejne nepertraktovanému presvedčeniu je nutné jej pripomenúť: Referendum je najvyšia forma demokracie od momentu kedy v antike vznikla. Možno pani ministerka má inú definíciu. Alebo sa bojí „ostrakizácie“ či čoho? Nie som zástanca častých zmien, najmä tých politických, teda nie som fanúšikom talianskej povojnovej cesty. Obzvlášť teraz. Domnievam sa, ba som až presvedčený, že voľba je vždy voľba a voľbou ostane. Sám Boh nám dal dar voľby, preto sa aj hovorí Vox populi, vox Dei. Myslím si a aj cítim, že je treba nechať priestor, práve teraz. Prehovoriť, ako sa hovorí „Hlas ľudu, hlas Boží“. Spoločenská atmosféra spolu s jej sa prehlbujucou polarizáciou volá po takejto alternatíve. Každý kto by sa mohol nanovo vyjadriť vo voľbách, by prebral znovu na seba  istú zodpovednosť. Práve v tejto  komplikovanej a isto neľahkej situácií. Ostré hrany vnútro spoločenského konfliktu by sa obrúsili a atmosféra by sa z časti a na istý čas ukľudnila. No a tá metafóra s tým slnkom? Akokoľvek aj so skúsenosťami takými, či onakými, vždy bude platiť Lux ex orient. Slnko zapadá na Západe, a to len preto aby vyšlo na Východe. To sú nemenné zákony nebeskej mechaniky- Universa. A aby som bol objektívny, tak nie všetko je ideálne len na jednej strane, ako sa nám to niekto snaží permanentne podsúvať. Prajem pekný deň i čas či už rekonštrukčný , alebo aj  predvolebný.

4. marca 2021                                                               Ladislav Hraško

Sem si myslím zaradiť básničku:

*Ako chutí moc-Arytmia spoločnosti*

 …pár veršíkov Tým,

ktorých omamuje…

Memento homo, quia pulvis es et in pulverem

reverteris

***

Moc láme chrbty

dvíha hlavy

Zabúda čo je pokora

Hoc kluše ako

oslík plavý

drieme v nej

tigria letora

*

Mala by slúžiť,

ctiť si davy

Otvárať okná

do dvora

Moc omamuje

dvíha hlavy

Zabúda, čo je pokora

*

Aj jej raz hrebeň

zrazia z hlavy

 Zrúti sa pyšná obora

A svetskú slávu

poľnú trávu

 večnosti plameň

zmetie z hlavy

Cezarov vavrín

letí dolu

 Ave už nepočuť

symbol moci

 súc Šer Chan

V mihu sa veniec

rozplýva

 márnivosť mizne

ako z pary

Je koniec

La commedia è finita

zbytočny pán !

*

Moc kradne

srdce, myseľ

Do výšin

zdvíha svoje hlavy

hladiace na svet

z výšin z hora

Je pyšna

nehladí na nič

duša prázdná

Drieme v nej

hyenia letora

ЯHR

Poteší nás, ak vás článok obohatil o iný uhol pohľadu a ďakujeme vopred, ak podporíte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova na náš účet v ČSOB IBAN: SK80 7500 0000 0040 1415 4359

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Šok! Štúdia na vzorke 10 miliónov Číňanov zistila, že bezpríznakové šírenie Covid-19 nikdy neexistovalo

Štúdia o bezpríznakovom prenose vírusu COVID nielenže dokazuje, že k takémuto prenosu nedochádza, ale tiež potvrdzuje, že panika podporovaná politickým ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

IVERMEKTÍN SKUTOČNE POMÁHA

Starosta Becík podal svojím občanom ivermektín: Zverejnil prekvapujúce výsledky BRANISLAV BECÍK je aktuálne zrejme najznámejším slovenským starostom. Preslávil sa tvrdou kritikou ...
NÁZOR

Za dohodu a proti dohode WHO

Zasadnutie 77. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia v Ženeve bolo ukončené  1. júna 2024. Pandemická dohoda prijatá nebola a rokovania k jej finálnemu ...
NÁZOR

Lex atentát a právo na pokojné verejné zhromaždenie

ilustračné foto FB Platí ochrana práva na pokojné verejné zhromaždenie aj pre dúhové prajdy v konflikte a rozpore s Ústavou SR, jej ...
NÁZOR

Radičová je jednou z falošných mediálnych akademických autorít

Nie tým, že by bola plagiátorka či kompilátorka, to nie(!) Ctím si a vážim usilovnosť a prácu osôb v akademickej ...
Aktualizované 18.6. 00:49
NÁZOR

Médiá bunkou tajných služieb | Danny Kollar

Sťahujú vakcíny a klamú Cenzúra pred EÚ voľbami? Kto klamal počas covidu? Reflexia covidu? Aký je vplyv produkcie Dannyho Kollara? ...
NÁZOR

Pronárodné sily „prehrali“ voľby do Európskeho parlamentu a prečo?

AUTOR: EUGEN RUSNÁK Priznám sa, ani som veľmi nechcel komentovať výsledky volieb do Európskeho parlamentu, ale keďže mainstream znova robí z toho ...
NÁZORSpravodajstvo

V čom je problém s lex atentátom? Róbert Švec reaguje...  

Tak nám vláda schválila lex atentát s stalo sa presne to, čo sa očakávalo. Vláda nechutne zneužila atentát na Fica ...
NÁZOR

VZDELÁVAJME SA NEUSTÁLE PRE PROSPECH SLOVENSKA

Autor: Monika Sofiya Soročinová VZDELÁVAŤ SA JE POTREBNÉ NEUSTÁLE A TO NAJMÄ KEĎ TO MÁ BYŤ NA PROSPECH SLOVENSKA Minulý ...
NÁZOR

Voľby do Europarlamentu – Štefan Harabin

Štefan Harabin zhodnotí eurovoľby nie len na Slovensku, ale aj v celej Európe. Spomenie aj mierový summit vo Švajčiarsku. V ...
Aktualizované 18.6. 23:33
NÁZOR

Erika Vincoureková: Redaktori Markízy sa po vyškolení v USA vracali ako vymenení

Moderátorka Erika Vincoureková o profesionalite novinárov v minulosti a dnes, zákulisí fungovania Markízy v jej začiatkoch, amerikanizácii televízneho spravodajstva, úrovni ...
NÁZOR

Americkí náckovia, ich provokačná politika a ohrozenie bezpečnosti Slovenska

Američanmi vedená vojna proti Rusku na Ukrajine dospieva do poslednej fázy. Ich provokácie s umiestnením dodávaného vojenského šrotu vo forme ...