Nová kategória ľudských práv: neuropráva

20. apríla 2022

Neuroveda nám umožňuje nahliadnuť do mentálnych procesov, ktoré sú základom ľudského správania: vďaka rýchlemu pokroku v neurotechnológii je možné zaznamenávať, monitorovať, dekódovať a modulovať nervové koreláty mentálnych procesov s ešte väčšou presnosťou. 

V tomto rýchlo sa vyvíjajúcom technologickom scenári nový dokument publikovaný v Life Sciences, Society and Policy obhajuje rekonceptualizáciu a dokonca vytváranie nových ľudských práv: právo na kognitívnu slobodu, duševné súkromie, mentálnu integritu a psychologickú kontinuitu.

V hre Comus, ktorú napísal John Milton v roku 1634, je mladá šľachtičná unesená čarodejníkom Comusom a pripútaná k začarovanej stoličke. Napriek tomu, že bola proti svojej vôli obmedzená, žena opakovane odmieta Comusove návrhy a tvrdí: „ Nemôžeš sa dotknúť slobody mojej mysle“, je presvedčená o svojej schopnosti chrániť svoju duševnú slobodu pred akoukoľvek vonkajšou manipuláciou. Táto myšlienka ľudskej mysle ako konečnej domény absolútnej ochrany pred vonkajšími zásahmi je čoraz viac zastaraná pokrokmi v neurovede a neurotechnológiách.

Myšlienka ľudskej mysle ako konečnej domény absolútnej ochrany pred vonkajšími zásahmi bola čoraz viac zastaraná pokrokmi v neurovede a neurotechnológiách.

Špičkové neurozariadenia, ako sú neuroimagingové technológie, neurostimulátory a rozhrania mozog-počítač, umožňujú zaznamenávať, monitorovať, dekódovať a modulovať nervové koreláty mentálnych procesov so zvyšujúcim sa stupňom presnosti a rozlíšenia. Hoci tieto pokroky majú obrovský potenciál pre klinické a výskumné aplikácie, predstavujú základnú etickú právnu a spoločenskú výzvu: určiť, či alebo za akých podmienok je legitímne získať prístup k nervovej aktivite inej osoby alebo do nej zasahovať.

Táto otázka je obzvlášť dôležitá v kontexte neklinických aplikácií neurotechnológie . Napríklad v roku 2008 bola žena v Indii odsúdená za vraždu na základe detekcie lži na základe mozgu. Sudca výslovne uviedol sken mozgu ako dôkaz, že žena mala „skúsenosti“ o zločine, ktoré mohol vlastniť iba vrah, a odsúdil ju na doživotie.

Neuromarketing, neuro-vylepšenie a kontrola mozgu

Pokusy o prístup ku korelátom mentálnych informácií sa uskutočňujú aj v kontexte neuromarketingu, kde sa techniky neurozobrazovania bežne používajú na štúdium, analýzu a predpovedanie spotrebiteľského správania a osobných preferencií. V súčasnosti niekoľko nadnárodných spoločností vrátane Google a Disney využíva služby neuromarketingového výskumu na meranie preferencií spotrebiteľov a dojmov z ich reklám alebo produktov. Okrem toho šírenie nízkonákladových, prenosných a neinvazívnych neurozariadení na rôzne účely čoraz viac motivuje jednotlivcov, aby zdieľali svoje mozgové údaje podobne, ako to bolo pozorované medzi používateľmi iných technologických zariadení, ako sú nositeľné sledovače aktivity. Podľa nedávnej recenzie existuje viac ako 8 000 aktívnych neurotechnologických patentov, čo predstavuje kumulatívnu hodnotu 2 miliardy USD.

Zatiaľ čo sa neurotechnológia stáva všadeprítomnejšou, údaje dekódované neurozariadeniami sú vystavené rovnakým rizikám a úrovniam neistoty ako v iných sektoroch digitálneho ekosystému, vrátane počítačovej kriminality. Počítačoví vedci napríklad preukázali uskutočniteľnosť použitia neurozariadení na extrakciu súkromných informácií z mozgovej aktivity používateľov – vrátane ich bankových informácií a domácej adresy – bez ich vedomia. Napokon, národné obranné a bezpečnostné agentúry z rôznych krajín vyvíjajú vojenské neurotechnológie, ktoré môžu selektívne modifikovať mentálny obsah bojovníkov, zlepšiť ich kognitívnu a fyzickú výkonnosť alebo poskytnúť nové možnosti priameho ovládania mozgu vojenských vozidiel alebo zbraní.

V tomto rýchlo sa vyvíjajúcom technologickom scenári tvrdíme, že je dôležité určiť, ktoré práva sú jednotlivci oprávnení uplatňovať vo vzťahu k ich mentálnej dimenzii. Najmä sa zasadzujeme za rekonceptualizáciu existujúcich ľudských práv a dokonca za vytvorenie nových ľudských práv, ktoré nazývame neuroprávami: právo na kognitívnu slobodu, právo na duševné súkromie, právo na duševnú integritu a právo na psychickú kontinuitu.

Kognitívna sloboda

Právo na kognitívnu slobodu chráni právo jednotlivcov robiť slobodné a kompetentné rozhodnutia týkajúce sa používania neurotechnológie. Vo svojej negatívnej konotácii zaručuje ochranu jednotlivcov pred nátlakovým a neoprávneným používaním takýchto technológií. Domnievame sa, že táto negatívna zložka je obzvlášť dôležitá, aby sa predišlo budúcim scenárom, v ktorých by štát, veľké korporácie alebo zlomyseľní aktéri mohli násilne manipulovať s duševnými stavmi jednotlivých občanov.

Duševné súkromie

Cieľom práva na duševné súkromie je chrániť jednotlivcov pred neoprávneným zasahovaním tretích strán do údajov o ich mozgu, ako aj pred neoprávneným zhromažďovaním týchto údajov. Toto právo umožňuje ľuďom, aby si sami určili, kedy, ako a do akej miery môžu ostatní získať prístup k ich nervovým informáciám.

Tvrdíme, že narušenie súkromia na neurálnej úrovni je nebezpečnejšie ako konvenčné, pretože môže obísť úroveň vedomého uvažovania a ovplyvniť inherentné zložky identity osoby. V blízkej budúcnosti, s rastúcou dostupnosťou verejne zdieľaných úložísk mozgových dát a paralelným pokrokom v odhaľovaní nervových korelátov antisociálneho správania, vytvorenie policajných oddelení pred zločinom, ako v románoch Philipa Dicka a vo filme Stevena Spielberga Minority Report je skutočným rizikom ─ najmä v krajinách so zavedenými záznamami o porušovaní občianskych slobôd na účely národnej bezpečnosti.

Duševná integrita

Právo na duševnú integritu, ktoré je už uznané medzinárodným právom (článok 3 Charty základných práv EÚ) v súvislosti s podporou duševného zdravia, by sa malo rozšíriť tak, aby chránilo aj proti nezákonným a škodlivým manipuláciám s duševnou činnosťou ľudí, ktoré umožňujú neurotechnológie. Nové formy neurotechnologických hrozieb pre duševnú integritu môžu zahŕňať nechcenú neurostimuláciu, zlomyseľné neurohacking a potenciálne škodlivú manipuláciu s pamäťou. Toto právo je obzvlášť dôležité v kontexte národnej bezpečnosti, kde by potenciálne škodlivé zásahy do neurovýpočtov osoby mohli byť odôvodnené vo svetle väčších strategických cieľov.

Právo na zachovanie kontinuity v osobnej identite a duševnom živote

Právo na psychologickú kontinuitu má za cieľ zachovať osobnú identitu ľudí a kontinuitu ich duševného života pred vonkajšími neschválenými zmenami zo strany tretích strán, ktoré sú zámerne navrhnuté tak, aby obišli racionálne obranu človeka a zmenili jeho preferencie alebo správanie.

Napokon, cieľom práva na psychologickú kontinuitu je zachovať osobnú identitu ľudí a kontinuitu ich duševného života pred vonkajšími neoprávnenými zmenami tretích strán. Na rozdiel od práva na duševnú integritu sa toto právo vzťahuje aj na neschválené zásahy meniace osobnosť, ktoré nespôsobujú priamu fyzickú alebo psychickú ujmu obete. Okrem nezákonných zásahov je právo na psychologickú kontinuitu obzvlášť dôležité aj vo vzťahu k invazívnym marketingovým stratégiám, ako sú tie, v ktorých je reklama zámerne navrhnutá tak, aby obišla racionálne obranné mechanizmy osoby a zmenila jej preferencie alebo správanie.

Stručne povedané, tvrdíme, že ochrana duševného rozmeru jednotlivcov pred novými formami vykorisťovania je veľkou spoločenskou výzvou, ktorú je potrebné riešiť na rôznych úrovniach vrátane úrovne základných práv. Navrhujeme, aby boli potrebné koordinované zmeny rámca ľudských práv, aby sa maximalizovali výhody neurotechnológie pre spoločnosť ako celok a zároveň chránili základné práva a slobody.

Autori by chceli poďakovať za podporu Inštitútu pre biomedicínsku etiku na Univerzite v Bazileji v tejto štúdii.

Marcello Ienca a Roberto Andorno
 26. apríla 2017

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Oxid grafénu dokáže mapovať náš mozog a zbierať informácie, ako sú spomienky, myšlienky, vnemy, emócie alebo pocity

DR. Ricardo Delgado z La Quinta Columna spája nanotechnológiu s oxidom grafénu „vakcíny“ s Veľkým resetom: agendou transhumanizmu. Viac svetla na ‚La ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

Štefan Harabin na infovojne 20. apríla v dopoludní s Adrianom

Budem hovoriť aj o kauze Lališ kde som bol spravodajcom a tým, ktorý predsedal senátu, ktorý dva krát zrušil vec ...
NÁZOR

Spojenie Slovanov by bol veľký problém pre Západ – Milan Uhrík

Systematicky nás potrebujú rozdeľovať Už aj V4 je pre nich nebezpečná, tak ju prisluhovači ničia. Europarlament je predražený cirkus. Je ...
NÁZOR

Peter Staněk: "AKO rozpoznať pravdu od klamstva? Svet čaká na vaše prebudenie."

Peter Staněk: Kam až siaha architektúra lží o konflikte na Ukrajine AKO rozpoznať pravdu od klamstva? Svet čaká na vaše ...
NÁZOR

Kto to tu riadi?

MARTINA KOCIÁNOVÁ Zamyslenie sa Martiny Kociánovej k riadeniu štátu. Ako politici vystupujú, komunikujú a konajú? Majú na to rovnaký manuál, ...
NÁZOR

OSN POSUDZUJE UMELÉ ZATMENIE SLNKA – Tibor Eliot Rostas

obrázok: wikipedia.org Manipulácie počasia sú tu už od druhej svetovej vojny * Vojenský utajovaný Project Cumulus z roku 1952 odhalila ...
Aktualizované 26.3. 23:27
NÁZOR

Blíži sa odhalenie!!!

Ukrajinskí vojaci z Azova tzv. Azováci začali hovoriť o Zelenskom a jeho zločinoch. Ruská armáda postupne vyčistila Mariupol až na ...
Aktualizované 26.3. 21:10
NÁZOR

Rozdeľ a panuj z moci úradnej - prof. Peter Staněk

Prof. Peter Staněk – Rozdeľ a panuj z moci úradnej – alebo opozícia, čo sa štiepiť nenechá? Kto sa snaží nás ...
NÁZOR

Vystúpenie Naďa a Káčera bol pľuvanec do tváre - Pavol Slota

Okruhy rozhovoru: Reakcie médií na Mierový pochod v Bratislave Vystúpenie: Naď a Káčer v Michalovciach Celková situácia na Slovensku v ...
NÁZOR

30. VÝROČIE VZNIKU SR v Novom Meste nad Váhom a vzácni hostia

Vladimír Mečiar:  Peter Staněk: Západoslovenská TV
Aktualizované 26.3. 01:09
NÁZOR

Vymenia ANGLOSASI Čaputovú za Drgonca alebo prezidentom bude HARABIN?

PREZIDENT – vymenia ANGLOSASI Čaputovú za Drgonca alebo Slovenský národ dosadí do úradu HARABINA ? Kandidát na prezidenta Ján Drgonec ...
NÁZOR

Odovzdanie MIGov je pošliapaním ústavy!

S politológom Edom Chmelárom sme sa rozprávali o jeho ostatnom vystúpení v búrlivej televíznej debate, o MiG-och, prezidentke, českom prezidentovi ...