Fakty o Juhoslávii – Peter Andreánszky, vojnový veterán – 2. časť
Rozhovor s viceprezidentom Únie vojnových veteránov Slovenskej republiky Petrom Andreánszkym o faktoch a udalostiach súvisiacich s priebehom konfliktov v bývalej Juhoslávii, ktoré následne rozdelili krajinu na menšie útvary.
Hosťom je por. Peter ANDREÁNSZKY viceprezident Únie vojnových veteránov Slovenskej republiky, ktorý v rokoch 1994 -1995 plnil úlohy mierovej misie UNPROFOR a v rokoch 1996 – 1997 misie UNTAES v bývalej Juhoslávii. V rokoch 2000 – 2004 plnil úlohy misie UNMEE v Eritrei a v rokoch 2005 – 2006 plnil úlohy misie ISAF v Afganistane a rozpráva svoj nezabudnuteľný príbeh. Peter opisuje tragédie juhoslovanského konfliktu vrývajúce sa do pamäte a nijako ich nevedno vymazať. Slovo MIER, je tak krátke, ale presne vystihuje stav samozrejmý pre ľudí, ktorí si hrôzy vojny ani len nevedia predstavovať. Ale existuje veľmi krehká hranica medzi mierom a vojnovým konfliktom, často vyvolaným politickou mocou, ktorá si aj v našej vlasti našla množstvo pritakávačov a oni svojimi neuváženými činmi, podporou konfliktov dodávkami zbraní, len rozoštvávajú a polarizujú spoločnosť. Pre nich akoby ľudský život nič neznamenal, stáva sa vecou, tovarom v rukách vojnových štváčov, stráca svoju cenu. Politici, ktorí sa neštítia obetovať civilné obyvateľstvo, starcov, dokonca ani deti, len kvôli svojim vojny chtivým chúťkam by mali radšej odstúpiť. Povedzme NIE takýmto zástupcom občanov a v najbližších voľbách si vyberme takých, ktorí stoja na strane občanov a volia mierové riešenia.
Pri bombardovaní Juhoslávie boli použité voči civilnému obyvateľstvu aj zakázané devastujúce zbrane s ochudobneným uránom, niečo z nich skončilo vyhodené aj v Jadrane. Už je to 26 rokov odvtedy, čo slovenská vláda za vedenia vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu a exministra Eduarda Kukana, sa podujala a uvoľnila vzdušný priestor Slovenska pre prelety vojenských lietadiel NATO len preto, že ich snahou bolo stať sa súčasťou aliancie. Československý a neskôr český prezident Václav Havel toto bombardovanie nazval „humanitárnym“. A šokujúce na celej záležitosti je, že slovenská vláda súhlasila s bombardovaním o.i. práve aj slovenskej menšiny žijúcej v tejto časti Juhoslávie.
Zanechajte nám komentár