Gustáv Murín o „černobyľskej lži“
Vo vydavateľstve Matice slovenskej vyšiel tento rok slovenskému spisovateľovi a biológovi Gustávovi Murínovi román V tieni Černobyľa, ktorý uviedol do knižného sveta v deň, keď sme si pripomínali 30 rokov od havárie jadrovej elektrárne v Černobyle.
Minulý týždeň autor predstavoval svoju knižnú novinku na besedách po celom Spiši a čitateľov navštívil aj v Podtatranskej knižnici v Poprade.
V tieni Černobyľa je čiastočne autobiografická kniha o dvoch vedcoch ako autor na besede rozprával. V sedemdesiatych rokoch pracoval na výskume, v ktorom sa venoval haváriám jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v súvislosti s dôsledkami na životné prostredie. Zistili, že stupeň rádioaktivity je v okolí trojnásobne vyšší než v okolí Černobyľu. Po páde komunizmu sa rozhodla rakúska agentúra preskúmať toto rádioaktívne prostredie a spolu s predchádzajúcimi výsledkami výskumov zistili, že s vysokou rádioaktivitou sa živý organizmus vie dobre vyrovnať. Nevyskytuje sa zvýšené riziko rakoviny, leukémie, ani iných chorôb.
Tieto zistenia priviedli biológa Gustáva Murína k ďalšiemu pátraniu a skúmaniu, až ho to priviedlo k černobyľskej havárii. Dnes, po viacerých zisteniach hovorí, že takmer všetko, čo vieme z médií o tejto udalosti je lož. Aj v knihe objasňuje, že pri krízovej situácii nezlyhala technika, ale bol to cielený úmysel jedného človeka. Čitateľom na besede tiež vysvetlil, že pre postupy, ktoré boli typické pre komunizmus, dochádzalo k zatajovaniu a šíreniu mýtov, tzv. Černobyľskej lži. Tvrdí, že svoju úlohu zohrala aj studená vojna, v ktorej na Západe využili možnosť zveličiť následky havárie a znemožniť tak komunistov.
V téme výbuchov jadrových elektrární Gustáv Murín spojil beletriu s vedou, kde v popredí dramatického príbehu hrá rolu neviditeľná smrť, láska a veľké peniaze. Cez odborné štúdie sa dozvieme o problematike jadrovej energie, ktoré autor v románe podáva populárnou formou. Autor – biológ chce ukázať, že sa rádioaktivity netreba báť, dokonca aj preto, že je pre ľudskú spoločnosť výhodná.
Gustáv Murín je už dlhé roky spisovateľsky aktívny a spektrum tém, ktorým sa venuje je bohaté. V Podtatranskej knižnici sa pristavil ešte pri svojich knihách Návod na dlhovekosť a Svet je malý, pri ktorých sa inšpiroval trefnými a vtipnými situáciami zo života a ciest po svete.
Návštevníkom sa beseda páčila. Gustáv Murín si ich získal otvorenosťou a ironizovaním skutočností so zábavnými pointami, ako aj novými informáciami, ktoré prináša po 30 rokoch od výbuchu v Černobyle.
Zanechajte nám komentár