Politická špehýrka-okno do sveta ЯHR

28. septembra 2022

Európa na križovatke?

Tak trochu mimo nás sa udiali a stále aj dejú „veci“, ktoré predsa s nami na Slovensku majú čo do činenia. V Taliansku sa pred pár dňami skončili voľby, v ktorých výrazne zvíťazil pravicový blok, so zhruba 44 percentami hlasov. Druhý je stredoľavicový blok okolo Demokratickej strany s 26 percentami a tretie Hnutie piatich hviezd, ktoré s 15 percentami zabodovalo najmä na juhu krajiny. Podľa výsledku volieb by pravica mala mať pohodlnú väčšinu v oboch komorách parlamentu. Líderka strany Bratia Talianska Giorgia Meloniová ukazuje vo volebnom sídle svojej strany v Ríme plagát s nápisom v taliančine „Ďakujem, Taliansko.“

Prekvapil aj postoj a vyhlásenie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho.

A situácia u našich južných susedov má už dlhodobejšie jednoznačne kontúry, hlavne čo sa týka zahraničnej politiky Maďarska.

*I.* Komentovať výsledky volieb v Taliansku by bolo objektívnejšie až keď uplynie nejaký čas. Tak isto to je aj s hodnotením krokov a výsledkov novej vlády,
ktoré z tých volieb vzídu. Aj keď extrapolovať smerovanie Talianska nie je nič zložité. Na rozdiel od dosluhujúcej, bude isto konzervatívnejšie a hlavne národne orientované.
Karty boli rozdané. Víťazka volieb Giorgia Meloniová chce ako premiérka hlavne zjednotiť Taliansko.

Giorgia Meloniová

Vytvorenie pravicovej koalície môže trvať týždne. Ak by Meloniová uspela, stala by sa prvou premiérkou Talianska. Mandát na zostavenie vlády jej musí dať taliansky prezident.
Giorgia Meloniová, líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska (FdI), sa bude snažiť zjednotiť svoju krajinu, ak bude poverená zostavením nového kabinetu. Povedala to v noci na pondelok v sídle svojej strany v Ríme, uviedli svetové agentúry.
*Taliansko si vybralo* novú cestu pod novým vedením. „Ak sme povolaní vládnuť tejto krajine, budeme to robiť pre každého, budeme to robiť pre všetkých Talianov a budeme to robiť s cieľom zjednotiť ľud,” vyhlásila 45-ročná Meloniová. „Taliansko si nás vybralo. Nezradíme, sľúbili sme to voličom a nikdy sme to doteraz neurobili,” dodala s úsmevom.
Poďakovala sa tiež svojim hlavným spojencom v kampani a pravdepodobným partnerom, bez ktorých nebude môcť zostaviť vládu:
1/ lídrovi protiimigračnej Ligy Matteovi Salvinimu a bývalému viacnásobnému premiérovi Silviovi Berlusconimu, ktorý vedie stranu Vpred Taliansko (FI).
Zo sčítania hlasov v vyplýva, že Bratia Talianska získali približne 26 percent hlasov, pričom pred štyrmi rokmi to bolo iba 4,4 percenta. Liga dostala okolo 8,5 percenta (2018: 17,6), FI osem percent hlasov (2018: 14,4). Napriek tomu to bude stačiť na 7 zisk väčšiny mandátov podľa talianskeho volebného systému.
Účasť voličov dosiahla podľa údajov ministerstva vnútra 63,9 percenta, čo je o deväť percent menej ako pred štyrmi rokmi a najmenej v novodobých dejinách na Apeninskom polostrove. Do Talianska prichádzajú prvé gratulácie.
Medzi prvými gratulovali Meloniovej k úspechu euroskeptickí politici. Poľský premiér Mateusz Morawiecki tak urobil prostredníctvom Twitteru. Strana Národné zhromaždenie (RN) francúzskej političky Marine Le Penovej označila prostredníctvom svojho europoslanca Jordana Bardellu jej víťazstvo za „lekciu pokory” pre EÚ.

Štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán uviedol: „Gratulujeme Giorgii Meloniovej, Matteovi Salvinimu a Silviovi Berlusconimu k dnešným voľbám! V týchto ťažkých časoch viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme priateľov, ktorí majú spoločnú víziu a spoločný prístup k výzvam Európy.”
Santiago Abascal, líder španielskej krajne pravicovej opozičnej strany Vox, na Twitteri napísal, že „milióny Európanov vkladajú svoje nádeje do Talianska”. „Ukázala cestu k hrdej a slobodnej Európe suverénnych štátov, ktoré môžu spolupracovať v záujme bezpečnosti a prosperity každého z nich.” Akosi nepočuť reakcie Eurocentristických progresivcov. ZUČA, Borisko a Edko čo teraz?

Mateusz Morawiecki

*II.* Poľský premiér sa pustil do Uršuly von der Leyenovej: Je toto Európa, v ktorej si prajeme byť? Kde bruselskí eurokrati diktujú, kto a aké máju byť vlády v členských krajinách?!
Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa takto opýtal, smerujúc tieto otázky predovšetkým na Uršulu von der Leyn.
Ďalej poľský premiér Mateusz Morawiecki označil za „škandalózny“ a samotný komentár predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, že EÚ má „nástroje“, ako rokovať s členským štátom, ak sa veci „uberajú ťažkým smerom“. Autorovi týchto informácií a ich analýzovania to pripadá ako *výpalnictvo*.

22. septembra 2022, teda tesne pred voľbami v Taliansku sa konala konferencia na Princetonskej univerzite. Počas nej bola von der Leyenová opýtaná na kandidátov v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku. Do svojej odpovede zahrnula aj Poľsko a Maďarsko: „Ak sa veci budú uberať ťažkým smerom – a ja som hovorila o Maďarsku a Poľsku – máme na to nástroje,“ povedala von der Leyenová v jasnej narážke na možnosť Komisie obmedziť finančné prostriedky pridelené vládam EÚ, ak sú považované za porušujúce zásady právneho štátu. Ako som povedal *výpalnictvo*
„Vyhlásenie von der Leyenovej bolo škandalózne,“ zareagoval Morawiecki v sobotu v poľskom meste Świdnik, informovala štátna tlačová agentúra PAP. „Inými slovami odkázala talianskemu voličovi, že Brusel má nástroje, ako Taliansko ukázniť, ak vytvorí vládu, ktorá nebude Bruselu naklonená“.
A Mateusz Morawiecki zakomentoval „To už nie je právny štát resp. únia, to je diktát s absenciou právneho štátu.“ Európska komisia uložila Poľsku niekoľko „míľnikov“ v oblasti právneho štátu, vrátane reformy kontroverzného disciplinárneho režimu sudcov, tak aby Varšava získala prístup k peniazom z fondu EÚ na obnovu po pandémii covidu. Rada EÚ tento plán podpísala v júni. Európski sudcovia koncom augusta Radu kvôli jej rozhodnutiu zažalovali s tým, že neboli rešpektované rozsudky Európskeho súdneho dvora.

Aleksander Jarosław Kaczyński

Za pozornosť stojí aj postoj významného poľského politika. Aleksander Jarosław Kaczyński je poľský právnik a politik, spoluzakladateľ (2001) a predseda (od roku 2003) konzervatívnej poľskej politickej strany Právo a Spravodlivosť (Prawo i Sprawiedliwość) viď video: https://fb.watch/fP5zQcOg_7/

*III.* Pokiaľ ide o Maďarsko, Komisia 18. septembra 2022 navrhla znížiť sumu 7,5 miliardy EUR z fondov EÚ pridelených Budapešti kvôli obavám o dodržiavanie zásad právneho štátu. Podľa autora ide o bohapustú nehoráznosť. Takýto europrojekt sa mi žiada nazvať: *Štvrtá ríša*

Pred 12 dňami sa objavili v „progresivistickej“ tlači úvahy a komentáre typu: Orbán zmiernil rétoriku a obhajoval Európsku úniu. Pochopil, že chce zablokované peniaze z EÚ. Preto sa dá povedať, že Orbán pristupuje k EÚ ako vlk k ovci, ktorá musí zostať celá, ale on musí byť sýty.
Politika Viktora Orbána zažila „prekvapenie“ zo strany Európskej komisie. Tá totiž rozhodla, že Maďarsku pre problémy s dodržiavaním princípov právneho štátu zadrží peniaze z fondu obnovy. Maďarská verzia Rádia Slobodnej Európy (Szabad Európa) tvrdí, že viacerí práve tomuto pripisujú najnovšie vyjadrenia Viktora Orbána, v ktorých označuje Maďarsko za posledného ochrancu EÚ.

Dokonca sa objavili „falošné pazvuky“ o tom, že Orbán a jeho euroskeptická politika sa Bruselskému diktátu podvolí. V Maďarsku, podobne ako na Slovensku, prebieha predvolebná kampaň do komunálnych volieb. Vládna strana Fidesz považuje už tradičný piknik v malej obci Kötcse za mimoriadne dôležité vnútrostranícke stretnutie. Tento rok išlo už o 19. Občiansky piknik v poradí.
„Aj keby sa EÚ rozpadla, my tam zostaneme medzi poslednými“, budeme podopierať posledný oporný pilier Únie a budeme pracovať na tom, aby sme jej rozpad zastavili a zvrátili, povedal Orbán na tohtoročnom Občianskom pikniku v Kötcse. Pritom je to v rozpore, čo povedal za zatvorenými dverami len pred pár dňami: „Blíži sa čas opustiť EU“.
Keďže tlačové agentúry sa jeho príhovoru nechytili, Slobodná Európa sama oslovila veľké európske politické rodiny. Portál tiež pripomína, že EÚ vysiela do Maďarska koncom septembra vyšetrovaciu komisiu, aby odhalila problémy dodržiavania zásad právneho štátu za posledný rok. Delegáciu povedie francúzska europoslankyňa Gwendoline Delbosová-Corfieldová.
„Maďarská vláda celé roky obchádza európske pravidlá počnúc Chartou základných práv EÚ až po adekvátny prístup k zdrojom únie. Teraz, keď Európska komisia oddialila odsúhlasenie maďarského fondu obnovy, sa veci začínajú meniť,“ hovorí Delbosová-Corfieldová.

Politička je toho názoru, že Maďari zaplatili vysokú cenu za politiku premiéra, ktorý rozdával prostriedky únie oligarchom, a pritom občania Maďarska nemohli požívať rovnaké slobody ako iní Európania.

*O sýtom vlku?*


Podobný názor zdieľa aj švédska europoslankyňa Malin Björková. Aj ona dlhodobo sleduje maďarskú politickú scénu. Poslankyňa vidí v Orbánovom postoji obavy z ďalšieho blokovania peňazí z fondu obnovy. „Doteraz bola EÚ spoľahlivým zdrojom peňazí pre Orbána napriek tomu, že útočil na právny štát a iné základné demokratické princípy,“ povedala švédska poslankyňa.
Timothy Garton Ash, britský historik a publicista povedal, že Orbán pristupuje k EÚ ako vlk k ovci, ktorá musí zostať celá, ale on musí byť sýty. Slobodná Európa pripomína, že právne spory medzi Maďarskom a EÚ naďalej pokračujú. Ohľadom balíčka protimigračných zákonov známeho pod označením „Zastavme Sorosa“ sa verdikt očakáva ešte tento rok. A na Európskom súde pravdepodobne skončí aj legislatíva, ktorá do zákona proti pedofilom vnáša úpravy proti homosexuálom, ak ich vláda sama nezruší.

Navyše Orbán v posledných dňoch často operuje s tvrdením: *Protiruské sankcie sa obrátili proti Európe*

Maďarsko by sa malo pripraviť na zdĺhavú vojnu na susednej Ukrajine. Vyhlásil to v pondelok 26. septembra 2022 maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň kritizoval sankcie Európskej únie uvaľované na Rusko.

Maďarský premiér Viktor Orbán, ktorého vláda čelí prudko stúpajúcej inflácii a hroziacej hospodárskej recesii, vyzval na prímerie na Ukrajine a uviedol, že protiruské sankcie škodia európskej ekonomike.
„Môžeme povedať, že v dôsledku sankcií sa európsky ľud stal chudobnejším a Rusko nepadlo na kolená… Táto zbraň sa obrátila proti nám, Európa si sankciami strelila do nohy,“ vyhlásil Orbán v parlamente.
„Čakáme na odpoveď, cela Európa čaká na odpoveď z Bruselu na to, ako dlho budeme toto robiť,“ pokračoval maďarsky premiér s tým, že je na čase o sankciách hovoriť aj so Spojenými štátmi.
Podľa Orbána nie je žiadnym prekvapením, že v európskych krajinách padajú vlády. Podľa Reuters tak narážal na parlamentné voľby v Taliansku, v ktorých cez víkend zvíťazila strana Giorgie Meloniovej, ktorá sa zrejme postaví na čelo prvej talianskej vlády pod vedením krajnej pravice od druhej svetovej vojny.

Maďarský premiér ďalej uviedol, že jeho vláda bude iniciovať „národné konzultácie“, v ktorých sa bude Maďarov pýtať na sankcie. Tento nástroj Orbán použil, aj keď sa snažil získať domácu podporu pre politiku svojej strany Fidesz týkajúcu sa práv homosexuálov alebo migrácie.
Orbán vedie dlhodobo spory s EÚ, pretože niektoré jeho politické rozhodnutia vníma Brusel ako nedemokratické. Maďarsko v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou o uvoľnení financií z európskych fondov, ktoré boli zablokované z obáv o právny štát.
„Ak nám bruselskí byrokrati nedajú tieto peniaze, na ktoré má Maďarsko nárok, tak získame tieto nevyhnutné fondy z iných finančných zdrojov,“ uviedol maďarský premiér s tým, že jeho krajina začala rokovať aj s „inými medzinárodnými partnermi“.

Viem prvé lastovičky ešte leto nerobia. Ale isto ho zvestujú. Ono príde tak či tak. Presne ako hovorí jedna severská múdrosť: *Nad každými mrakmi svieti Slnko* Všetci rozumní a súdni ľudia ho však z radosťou pôjdu vítať. Leto aj Slnko.

ЯHR

Zanechajte nám komentár

Predchadzajúci článok

Spravodajstvo

Kto ťaží z útoku na Nord Stream

Krízové ​​stretnutie na švédskom ministerstve zahraničia – nórski seizmológovia hovoria o „sto kilogramoch TNT“. Dánsko rozhadzuje rukami a naznačuje sabotáž. Bezprecedentné, podľa ...

Nasledujúci článok

Spravodajstvo

SABOTÁŽ SEVERNÉHO POTOKA!

foto: Россия1 Kto profituje zo sabotáže na plynovodoch? Pred niekoľkými týždňami USA varovali pred možnými útokmi na plynovody Nord Stream ...
Spravodajstvo

VIDEO: Pjotr Olegovič Tolstoj - Na Západe bezpečnosť Ruska nikoho nezaujímala

Петр Олегович Толстой Vice Prezident Dolnej snemovne RUSKEJ DUMY Pjotr Olegovič Tolstoj vo Francúzskej BFMTV vo výbušnom rozhovore, kde ako ...
Spravodajstvo

Česko je druhá najhoršia krajina na svete - oznámila včera OSN! Slovensko nezaostáva... Kto je prvý - žasnete!

Najdôležitejšie údaje sú v závere článku – Analýza CEPEJ EÚ dokazuje, ako sa v Česku desivo premnožili vysokí štátni úradníci ...
Aktualizované 6.12. 02:12
Spravodajstvo

PÊLE-MÊLE – KVALITNÉ ZAUJÍMAVOSTI Z DOMOVA A ZO SVETA // Naše zdravie máme v črevách.

Máme právo byť zdraví, čl. 40 ÚStavy SR, ale nemáme takú povinnosť! Aj zdravie patrí do sféry našich základných práv a slobôd, ...
Spravodajstvo

Žaloba na Zelenského ide z Česka do Haagu

Jindřich Rajchl Predseda strany Právo Respekt Odbornost, advokát, podnikateľ napísal: .…rozhodol som sa podať podnet na stíhanie ukrajinského prezidenta Volodymyra ...
Aktualizované 6.12. 01:08
Spravodajstvo

Covid vakcína zabila tisíce ľudí na svete píše FoxNews

Tucker: „Pre mnoho ľudí, z ktorých mnohí boli nútení vziať si covid vakcínu, bolo očkovanie fyzicky nebezpečné. Mnohým tisícom spôsobila ...
Spravodajstvo

NOVÝ SVETOVÝ PORIADOK

PREZIDENT PUTIN: NWO Zúfalo dokončujem plán pre Európu!Zatiaľ čo európske národy smútia nad mŕtvymi a pripravujú sa na ďalšiu vlnu ...
Aktualizované 5.12. 01:04
Spravodajstvo

Putin má riešenie: Roztrieštená, bezzubá Ukrajina rozdelená 100 kilometrov širokým územím nikoho

Vyzerá to tak, že Putin našiel riešenie… Mike Whitney „Zdá sa pravdepodobné, že Rusko presadí riešenie. Ak sa podľa očakávania ukáže, že ...
Spravodajstvo

Harabin podal opäť trestné oznámenie

JUDr. Štefan Harabin podal oficiálne trestné oznámenie priamo Žilinkovi vo veci šikanovania ťažko zdravotne postihnutej osoby, ktorá iba uplatňovala základné ...
Spravodajstvo

Budú očkovaní umierať v krátkom čase?

,,Každá osoba očkovaná mRNA zomrie v priebehu nasledujúcich 3 až 5 rokov“ Nasledujúca správa je prevzatá z prepisu videokonferencie medzi ...
Spravodajstvo

Vojna  RF vs. Ukrajina

《BFM TV rozhovor –  интервью c Пётрom – Толстым miestopredsedom štátnej  Dumy RF》 Pyotr Tolstoy, podpredseda Dumy: „Infraštruktúra Ukrajiny bude ...